Kryptoměnový malware je nejrozšířenější v Itálii


V lednu 2018 je celosvětově nejrozšířenějším malwarem CoinHive, který využívá výkon počítačů uživatelů k výrobě bitcoinů

CoinHive, malware sloužící k výrobě kryptoměn pomocí výkonu procesorů jiných počítačů, je v lednu 2018 nejrozšířenějším malwarem v Itálii. To ale není všechno. Virus vyhrává i v celosvětovém měřítku, protože zasáhl 23 % podniků. Znepokojivé údaje, které poukazují na to, že trh s kryptoměnami je pro hackery mimořádně výnosný.

Údaje pocházejí z výzkumu, který každý měsíc zveřejňuje izraelská odborná společnost Check Point zabývající se kybernetickou bezpečností a který se týká šíření malwaru ve světě. Za CoinHive se v žebříčku nejoblíbenějšího malwaru na světě umístily Fireball, virus, který převezme kontrolu nad prohlížečem a změní zařízení v zombie počítač, který může vzdáleně spravovat jakákoli osoba, a Rig Ek, trojský virus, který se zaměřuje na počítače se systémem Windows. Ve světovém žebříčku nejvíce postižených zemí Itálie ztrácí pozice: v prosinci 2017 byla na 75. místě, zatímco v lednu 2018 klesla na 114. místo. To znamená, že hackeři trochu zmírnili tlak na společnosti v Bel Paese.

Jaké jsou celosvětově nejrozšířenější viry

Projdeme-li seznamem celosvětově nejrozšířenějších virů, na prvních deseti místech najdeme tři různé škodlivé programy, které produkují kryptoměny (především Monero) pomocí procesoru počítačů uživatelů. Ve skutečnosti se nejedná o viry, které infikují počítač, ale o software ukrytý uvnitř webových stránek, jehož jediným úkolem je zneužít procesor uživatelů navštěvujících portál k výrobě Monera nebo Bitcoinu. I několik sekund stačí hackerovi k tomu, aby na tom vydělal. Když si uvědomíte, že tyto typy virů se vyskytují na portálech s více než 30 miliony návštěv každý měsíc, pochopíte, proč jsou CoinHive a jeho sourozenci celosvětově nejoblíbenějším malwarem - 23 % organizací bylo tímto typem viru napadeno. Naproti tomu malware Firebbal zasáhl 21 % uživatelů na celém světě, zatímco virus Rig ek má 17% penetraci. Kromě malwaru generujícího kryptoměny patří do první desítky také kampaň sponzorující klamavou reklamu a trojský kůň, který se snaží ukrást bankovní údaje uživatelů.


Nejoblíbenější malware v mobilním světě

Check Point také analyzoval nejoblíbenější viry na smartphonech a tabletech. Jedná se o malware, který se téměř výhradně zaměřuje na operační systém Android, na který se hackeři zaměřují stále častěji. Nejrozšířenějším virem je Lokibot, trojský kůň, který se snaží ukrást bankovní informace a v případě potřeby se změní na ransomware, který zařízení zablokuje. Druhým nejoblíbenějším je Triada, malware, který hackerům uděluje práva správce a přebírá kontrolu nad zařízením. Na konci stupínku je Hiddad, malware pro Android, který přebaluje legitimní aplikace a následně je dodává do obchodu třetí strany.