Co je to perzistentní malware a jak ho z počítače odstranit


K odstranění některých druhů malwaru nestačí použít obyčejný antivir, protože mnohé z nich jsou perzistentní a zůstávají v počítači po dlouhou dobu

Představte si scénu: antivir vám oznámí, že váš počítač byl napaden virem. Systém vás ujistí, že malware byl izolován, ale váš prohlížeč má stále problémy a také si všimnete, že se váš počítač neustále zpomaluje. S největší pravděpodobností jste byli infikováni perzistentním malwarem.

Co je perzistentní malware? Jak můžete z názvu vytušit, jedná se o virus, který zůstává v zařízení a pokračuje v infikování počítače navzdory antivirovým bezpečnostním opatřením. Naštěstí existují určité kroky, které může uživatel v tomto případě podniknout a pokusit se počítač "obnovit". Nejprve se ujistíme, že byl antivirový program aktualizován na nejnovější dostupnou verzi. V tomto okamžiku provedeme kompletní kontrolu proti malwaru. Pozor, neměli bychom přistoupit k rychlé kontrole, ale k hloubkové kontrole, jinak je velmi pravděpodobné, že bezpečnostní systém neodhalí žádné probíhající hrozby.

Jak se bránit

Pokud tyto první dva kroky problém nevyřeší, měli bychom uvažovat o instalaci druhého antimalwarového skeneru, například Malwarebytes nebo Hitman Pro. Poté zálohujeme nejdůležitější data v počítači. A znovu spusťte úplnou kontrolu. Abychom viděli, co se změnilo mezi prvním skenováním se všemi daty a druhým skenováním s menším množstvím dat v paměti. To nám může pomoci lokalizovat přetrvávající virus.


Offline skener

Pokud všechny výše uvedené možnosti nepřinesly požadované výsledky, je čas použít offline skener. Tímto způsobem se provede kontrola operačního systému na přítomnost virů na pevném disku. Pokud používáme počítač se systémem Windows, můžeme si naštěstí takový skener stáhnout a používat přímo z webových stránek americké společnosti. Dotyčný skener je Windows Defender Offline. V případě, že počítač nepoužívá operační systém Microsoft, nejsou žádné problémy. Na síti jsou k dispozici různá řešení od jiných společností. Například Power Eraser, offline skener od společnosti Norton. Ale také Kaspersky Virus Removal nebo Hitman Pro Kickstart. Všechny tyto nástroje se specializují na odstraňování jednoho typu perzistentního malwaru.