Jak zjistit, které soubory zabírají v počítači Mac nejvíce místa


Pokud má váš počítač Apple problémy s dostupným místem, můžete je vyřešit pomocí programu nebo nástroje třetí strany v počítači

Objem dostupného místa v počítači je nyní mnohem méně důležitým parametrem než v minulosti. Díky cloudovým úložným službám a mnoha aplikacím, které lze nyní používat přímo online a na pevný disk stahovat jen jejich malou část, není mít na pevném disku 100 GB navíc tak velkou výhodou jako dříve. Někdy ale potřebujete místo a někdy vám stejně dojde. Dokonce i v počítačích Apple Mac a MacBook.

V počítači s Windows lze problém snadno obejít zakoupením nového disku, třeba SSD, a jeho instalací do jednoho z dostupných slotů. Pokud jste dostatečně znalí, zvládnete to sami, jinak se můžete obrátit na jakéhokoli technika nebo přímo na kamenný obchod, kde jste nový disk zakoupili. U Maců tomu tak ale není: jakákoli údržba/aktualizace musí být provedena prostřednictvím autorizovaného servisního střediska (jinak dojde ke ztrátě záruky) a u MacBooků nejnovější generace jsou SSD disky připájeny přímo k základní desce, což znemožňuje jakoukoli aktualizaci. Proto je důležité vědět, které soubory zabírají na pevném disku Macu nejvíce místa, abyste je mohli odstranit nebo přesunout jinam a opravit tak případné chyby vzniklé z nedostatku místa na disku. Zde jsou tři způsoby, jak zjistit, které soubory zabírají v počítači Apple příliš mnoho místa.

O tomto Macu

Prvním způsobem, jak zjistit, které soubory byste měli smazat, pokud vám na disku Macu dochází místo, je použít integrovaný nástroj v operačním systému macOS s názvem O tomto Macu. Najdete ji v hlavní nabídce, která se otevře po kliknutí na logo Apple Apple. Po otevření nástroje klikněte na kartu Úložiště. Zde naleznete informace o volném místě na interním disku (a na všech externích discích). Zabraný prostor se zobrazuje pomocí barevných segmentů, přičemž každá barva představuje typ souboru (např. videa, fotografie, textové dokumenty atd.). Kliknutím na možnost Spravovat otevřete část tohoto nástroje, ze které můžete automaticky odstranit všechny soubory, které systém macOS považuje za nedůležité. Pokud je vaším operačním systémem macOS Sierra, můžete také zapnout možnost Optimalizovat úložiště Mac, která v případě potřeby automaticky uvolní místo na disku.


DaisyDisk

Pomocí placených nástrojů třetích stran můžete také zjistit, které soubory zabírají na disku Macu nejvíce místa. Jedním z nich je DaisyDisk, který znázorňuje prostor využitý na disku pomocí koláčového grafu. Každá barva opět odpovídá jinému typu souboru. Na rozdíl od nástroje About This Mac však DaisyDisk umožňuje projít detaily až k jednotlivým souborům. Budete tak přesně vědět, které soubory zabírají na disku nejvíce místa, a můžete je z DaisyDisku dokonce odstranit.


Grand Perspective

Druhým placeným nástrojem pro zjištění, které soubory zabírají na disku vašeho Macu nebo MacBooku nejvíce místa, je Grand Perspective. Jedná se o ještě dokonalejší aplikaci, která umožňuje analyzovat prostor využívaný soubory v jedné složce. Soubory jsou zobrazeny ve velkém grafickém poli složeném z obdélníků, přičemž největší obdélníky odpovídají největším souborům. Tímto způsobem můžete za běhu zjistit, které soubory zabírají nejvíce místa, a pokud chcete, můžete je odstranit, aniž byste opustili aplikaci Grand Perspective.