Jak zastavit sledování na Facebooku


K tomu, aby vás Facebook a další webové stránky nesledovaly, můžete použít speciální programy nebo alternativní prohlížeče

Není žádným tajemstvím, že nás Facebook, stejně jako většina webových stránek, sleduje, tj. získává informace (a to velké množství) o našich online návycích. Dokáže například zjistit, které stránky navštěvujeme a jak často je navštěvujeme, a získat tak důležité údaje.

Z jakého důvodu? Odpověď je velmi jednoduchá. Velký objem zaznamenaných informací přetváří tento sociální gigant v reklamu. Nebo spíše díky datům nashromážděným sledováním uživatelů může Facebook vyladit reklamy zveřejňované na svých stránkách. Jednoduše řečeno, pokud často surfujeme na stránkách s videohrami nebo sportovními stránkami, je velmi pravděpodobné, že se na našem profilu objeví obsah založený na našich zájmech. To je logika internetu, kde jsou služby zdarma jen částečně: neplatíme za ně, ale každý den prozradíme tisíce citlivých informací, někdy nevědomky.

Facebook má několik způsobů, jak sledovat své členy. Naše "lajky" nebo "sdílení" se dostávají do algoritmů sociálních sítí, které jim přizpůsobují reklamy. Společnost Menlo Park také získává informace z "lajků", které umisťujeme na webové stránky mimo Facebook. A nejen to. Sociální síť nás sleduje, i když jsme opustili svůj účet, a může nás sledovat, i když nemáme profil.

Existují způsoby, jak sledování ze strany Facebooku zablokovat. K dispozici je řada programů, většinou ve formě rozšíření, nebo můžete použít různé prohlížeče.

Blokování skriptů

Skripty jsou části kódu, které weby používají k zahájení sledování uživatele.

Jedním z nejrozšířenějších a nejúčinnějších programů k zastavení skriptů je uBlock Origin. Program je lehký a snadno se používá. Rozšíření nabízí řadu služeb proti sledování a blokování reklam a lze jej nainstalovat do mnoha prohlížečů, včetně prohlížečů Google Chrome a Mozilla Firefox. Dalšími dobrými řešeními pro blokování sledování Facebooku a dalších webových stránek jsou rozšíření Privacy Badger a NoScript.


Používejte různé prohlížeče

Většina prohlížečů sleduje nebo umožňuje třetím stranám sledovat chování uživatelů online. Abyste zabránili Facebooku v získávání citlivých informací, můžete se pokusit skrýt svou přítomnost na internetu a kromě klasických prohlížečů existují i alternativní prohlížeče, které slibují ochranu vašeho soukromí online. Mezi nejznámější a nejplatnější prohlížeče patří zejména: Tor, Epic a Brave. Všechny tři fungují tak, že blokují online sledování.


Kontrola souborů cookie

Uživatelé mohou kontrolovat všechna data získaná společností Facebook prostřednictvím souborů cookie prostřednictvím stránky "Předvolby reklam" pro členy. Co když ale účet nemáte? V těchto případech můžete využít evropské stránky "Youronlinechoices", které umožňují spravovat behaviorální reklamu, tj. systém, na němž je založeno sledování reklamy.