Jak vymazat historii Androidu a zajistit bezpečnost svých dat


Zabezpečení soukromí na chytrých telefonech se systémem Android vyžaduje víc než jen vymazání historie prohlížeče. Zde jsou kroky, které je třeba provádět alespoň jednou měsíčně

V dnešní době je prioritou každého uživatele ochrana jeho dat. Firmy, hackeři a dokonce i vládní agentury se neustále snaží získat naše informace.

Někteří lidé si myslí, že k ochraně našeho soukromí stačí používat inkognito, mazat historii prohlížeče a nezveřejňovat citlivé informace na sociálních sítích.

Ve skutečnosti je to jen začátek. Pro zabezpečení všech našich dat je třeba v telefonu Google provést několik kroků. Prvním krokem je zkontrolovat a případně změnit některá nastavení webového prohlížeče Chrome. Tento prohlížeč používá 85 % uživatelů systému Android. A abychom zabránili tomu, že se o nás zlovolní lidé dozvědí příliš mnoho, musíme svou historii neustále mazat.

Chronologie a zabezpečení v prohlížeči Chrome

Odstranění historie v prohlížeči Google je bohužel velmi snadné. Nejprve musíme kliknout na nabídku, ikonu se třemi svislými tečkami, kterou najdeme v pravém horním rohu prohlížeče Chrome. V tomto okamžiku se zobrazí seznam sekcí a my musíme vybrat položku Historie. Pak už jen stačí kliknout na "Odstranit data o procházení" a je hotovo. Můžete si také vybrat, zda chcete odstranit vše, nebo jen data za určité období. Odstranění historie není vždy dostačující. Kromě vymazání údajů o prohlížení můžeme také změnit některá nastavení, abychom zvýšili soukromí.


Historie Facebooku

Vymazání našich vyhledávání je důležité nejen ve webovém prohlížeči, ale také na hlavních sociálních sítích, jako je Facebook. V opačném případě hacker, který se dostane k našemu profilu, rychle zjistí, se kterými přáteli se nejčastěji bavíme, ale také jaké jsou naše hlavní zájmy. Jedná se o užitečné informace, které mohou být použity proti nám k vytvoření online podvodu. Odstranění vyhledávání na Facebooku z mobilu je naštěstí velmi snadné. Nejprve otevřete aplikaci sociální sítě. V horní části klikněte na vyhledávací řádek a poté na tlačítko Upravit. Aplikace nás poté přenese do Záznamu o činnosti, kde uvidíme všechna svá vyhledávání. Pokud chceme vše odstranit, stačí kliknout na Odstranit vyhledávání a poté potvrdit.


Historie obchodu Play

Další aplikací, kde je důležité nezanechávat příliš mnoho stop, je Obchod Google Play, sekce určená pro nákup a stahování aplikací v našem smartphonu se systémem Android. Znalost těchto informací pro hackera znamená, že zná naše koníčky, záliby a pravděpodobně má k dispozici i vhodný materiál, aby nás mohl oklamat phishingovým útokem nebo podvodem. Chcete-li odstranit historii, přejděte do Obchodu Play, otevřete nabídku (označenou třemi svislými čarami) a vyberte možnost Nastavení. Poté klikněte na možnost Odstranit historii vyhledávání. Kupodivu zde není žádné oznámení o tom, že byl proces proveden, takže abychom zjistili, zda vše proběhlo úspěšně, stačí přejít na hlavní stránku a zkontrolovat, zda tam nejsou žádné stopy po našem předchozím hledání.

Historie oznámení

Většina uživatelů systému Android neví o tom, že telefon ukládá všechna přijatá oznámení. To může být užitečné pro dvojitou kontrolu budíků a událostí v kalendáři, ale představuje to riziko pro soukromí. Náhledy uložených oznámení mohou poskytovat stručné informace o našich zprávách WhatsApp, SMS zprávách nebo přijatých e-mailech. Ale také přehled přijatých hovorů. Pro odstranění těchto dat je třeba stáhnout aplikaci třetí strany. Jedním z nejlepších v tomto smyslu je Historie oznámení. Chcete-li začít, přejděte do Obchodu Play a nainstalujte ji. Poté spusťte aplikaci a vyberte možnost Nastavení. Poté klikněte na možnost Automatické vyčištění a všechna oznámení budou z vašeho smartphonu vyčištěna.

Historie hovorů

Rychlejší je vyčistit historii hovorů. Nejprve otevřeme sekci Telefon, není možné nepoznat, že je to ta, která je identifikována sluchátkem. Poté vyberte nabídku, která je označena třemi svislými čarami. Poté vyberte položku Odstranit protokol hovorů. Telefon se vás zeptá, zda si přejete vybrat vše, nebo zda si přejete vybrat jednotlivé hovory, které mají být vymazány. Operaci potvrdíte výběrem možnosti Odstranit ve vyskakovacím menu. Jak jsme již řekli, jedná se o snadnou akci, která však není vždy stejná na všech různých telefonech se systémem Android.

Historie klávesnice

Ano, i klávesnice Google má funkci pro ukládání historie. Gboard jde ještě o krok dál: dokáže zaznamenávat celou řadu údajů, od konverzací až po vyhledávání. Zohledňuje také GIFy nebo emoji, které posíláte. Tyto informace však lze snadno vymazat. Nejprve přejděte do nastavení smartphonu. Pak vyhledejte část Aplikace a klikněte na Gboard. Na otevřené stránce klikněte na možnost Paměť a poté na možnost Odstranit data. A to je vše.

Historie Spotify

Historie Spotify není pro hackery příliš cenná, ale možná by stálo za to ji často mazat, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Pokud jste se například vždy prezentovali jako tvrdý rocker, mohlo by být trapné ukázat přátelům, že posloucháte písničky z animovaných filmů nebo nejnovější popové hity v aplikaci pro streamování hudby. Chcete-li odstranit vyhledávání, otevřete aplikaci Spotify a vyberte možnost Hledat. Přejděte dolů a najdete nadpis Smazat poslední vyhledávání. Stačí na něj kliknout a je hotovo.

Historie Twitteru

Pro sociální síť, jako je Twitter, platí totéž co pro Facebook. Nezanechávat na mikroblogovací platformě příliš mnoho osobních informací je pro ochranu soukromí zásadní. Chcete-li odstranit historii vyhledávání na Twitteru, musíte spustit aplikaci a kliknout na pole Hledat. Klikněte na vyhledávací panel a hned pod ním se zobrazí slovo Recent. Pro odstranění nedávno vyhledaných informací stačí kliknout na tlačítko s křížkem.

Odstranění SMS

Je pravda, že SMS už vyšly z módy. Často je nepoužíváme celé dny, ne-li měsíce. Sledování našich textových informací je však stále důležité z hlediska bezpečnosti. Jejich odstranění je naštěstí velmi snadné. Kliknutím na konverzaci otevřete funkci vícenásobného výběru. To nám umožňuje vybrat všechny SMS zprávy nebo jen ty, které obsahují důležité informace. Pak je stačí kliknout na ikonu s popelnicí a navždy je odstranit.

Obnovení továrních dat

Chystáme se telefon prodat nebo darovat, odstranili jsme všechny historie různých aplikací. Takže jsme připraveni zařízení předat, že? Ne, špatně. Mnoho našich informací může být stále v chytrém telefonu. Abychom mohli zařízení předat bez obav, že se naše data dostanou na veřejnost, musíme obnovit tovární nastavení. Je to jednoduché, přejděte do Nastavení smartphonu Android, vyberte Rozšířená nastavení a klikněte na položku Zálohování a obnovení. Chcete-li proces dokončit, klikněte na položku Obnovit tovární data.