Jak obnovit soubory z poškozené karty SD


Pokud jsou soubory na kartě SD poškozené, můžeme se pokusit problém vyřešit pomocí některých počítačových nástrojů. Zde je návod, jak na to.

Jedním z nejpohodlnějších způsobů sdílení dat z jednoho zařízení do druhého jsou karty SD nebo micro SD: na malý prostor lze uložit velké množství dat a přinejmenším ty vyšší "třídy" (např. UHS Class 1 a 3) jsou také rychlé při čtení a zápisu dat. To je jeden z důvodů, proč se karty SD používají v elektronických zařízeních, která vyžadují vynikající výkon při čtení a zápisu, jako jsou chytré telefony a digitální fotoaparáty.

Naneštěstí, i když jsou karty SD velmi odolné, mohou selhat kvůli problémům s hardwarem nebo souborovým systémem. Pokud se jedná o hardwarový problém (např. je poškozený elektrický spoj nebo je karta ohnutá či zlomená), obvykle se s tím nedá nic moc dělat. Pokud je však problém v souborovém systému (tj. poškození uložených dat), je často možné situaci napravit a kartu opět zprovoznit. To lze provést připojením karty k počítači PC nebo Mac, a to buď prostřednictvím externí čtečky karet, nebo vložením karty přímo do slotu v počítači. Například notebooky a MacBooky jsou téměř vždy vybaveny čtečkou karet SD.

Jak opravit kartu SD v počítači

Pokud chceme opravit kartu SD v počítači se systémem Windows, musíme ji nejprve připojit k počítači. Pokud jej systém Windows detekuje a přiřadí mu písmeno jednotky (C, D nebo E, které se nacházejí vedle pevného disku nebo externí paměti v Průzkumníku souborů), ale oznámí nám, že k externí paměti nelze přistupovat, pak máme naději, že jej zprovozníme pomocí příkazu chkdsk. Nejprve musíme otevřít příkazový řádek spuštěním jako správce systému (stačí použít vyhledávací funkci Cortany), jinak chkdsk nebude fungovat.

Poté musíme zadat "chkdsk" následované písmenem jednotky a dvojtečkou. Pokud například systém Windows přiřadil jednotce SD písmeno "h", zadáme příkaz "chkdsk h:" a stiskneme klávesu enter. Pokud však do příkazu nepřidáme žádné další parametry, chkdsk pouze zkontroluje chyby v paměti, ale neopraví je. Pokud místo toho zadáte "chkdsk h: /f", kde "/f" znamená "opravit", nástroj nejprve vyhledá chyby a poté se je pokusí opravit. Pokud vše proběhne v pořádku, bude karta SD opět funkční, i když je vždy možné, že některé soubory, které obsahuje, již nebudou k dispozici.


Jak opravit kartu SD v počítači Mac

Pro pokus o opravu karty SD v počítači Mac můžeme použít nástroj Disk Utility. Nejprve je třeba otevřít nástroj a zvolit možnost Zobrazit > Zobrazit všechna zařízení a doufat, že Mac kartu detekoval. V tomto případě stačí vybrat svazek přidružený ke kartě SD z externích jednotek a kliknout na tlačítko "S.O.S.". V tomto okamžiku nástroj Disk Utility zkontroluje kartu SD na přítomnost chyb, a pokud je najde, sám je opraví, aniž bychom jej o to museli žádat.