Jak obnovit smazané soubory z koše

Existuje velmi důležitý důvod, proč společnost Microsoft tento nástroj nazvala Koš a ne Skartovač - pokud jste jej nevyprázdnili, je snadné obnovit soubory z koše ve Windows.

Všichni jsme omylem smazali soubory nebo jsme jednoduše změnili názor na nutnost konkrétního souboru nebo složky, takže nebuďte na sebe příliš tvrdí, pokud nyní hádáte druhou akci posledního smazání.

Tyto kroky by se měly vztahovat na všechny operační systémy Windows, které používají Koš, včetně Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP a dalších.


Jak obnovit smazané soubory z koše

0: 52

Potřebný čas: Obnovení smazaných souborů by mělo trvat jen několik minut, ale záleží to hlavně na tom, jak rychle najdete soubory, které chcete obnovit, a na jejich velikosti.

Postupujte podle těchto jednoduchých kroků a obnovte smazané soubory z koše zpět do původního umístění v počítači:

 1. Otevřete Koš poklepáním nebo poklepáním na jeho ikonu na ploše.

  Nemůžete to najít? Nápovědu najdete v pokynech v dolní části stránky.

 2. Vyhledejte a vyberte všechny soubory a / nebo složky, které potřebujete obnovit.

  Chcete-li vybrat více než jeden soubor nebo složku, podržte Ctrl při výběru. Chcete-li vybrat řadu položek, použijte směna.

  Koš nezobrazuje soubory obsažené ve smazaných složkách, které byste mohli vidět. Mějte to na paměti, pokud nemůžete najít soubor, o kterém víte, že jste jej odstranili - místo toho může být ve složce, kterou jste odstranili. Obnovením složky se samozřejmě obnoví všechny soubory, které obsahuje. Chcete-li zjistit, které soubory jsou ve smazané složce, než ji obnovíte, postupujte podle pokynů na příkazovém řádku níže.

  Neexistuje způsob obnovy souborů poskytovaných systémem Windows vyprázdněním koše. Pokud jste soubor v systému Windows skutečně smazali, může vám jeho obnovení pomoci program pro obnovení souboru. V části Jak obnovit odstraněné soubory najdete úvodní návod, jak tento problém vyřešit.

 3. Poznamenejte si původní umístění souborů, které obnovujete, abyste věděli, kde skončí.

  Toto umístění se zobrazí pouze v případě, že si Koš prohlížíte v zobrazení „podrobnosti“ (toto zobrazení můžete přepnout z nabídky Zobrazit).

 4. Klepněte pravým tlačítkem nebo klepněte a podržte výběr a vyberte Obnovit.

  Dalším způsobem, jak obnovit výběr, je přetáhnout jej z okna Koš do složky podle vašeho výběru. To vynutí obnovení souboru, ať jste kdekoli.

  Pokud použijete možnost Obnovit (a nepřetahujete je), budou všechny soubory obnoveny do příslušných umístění. Jinými slovy, můžete obnovit všechny soubory najednou, ale to neznamená, že půjdou do stejné složky, pokud samozřejmě nebyly odstraněny ze stejné složky.

 5. Počkejte, až Koš obnoví odstraněné soubory.

  Čas, který to zabere, závisí hlavně na tom, kolik souborů obnovujete a jak velké jsou všechny dohromady, ale zde záleží také na rychlosti vašeho počítače.

 6. Zkontrolujte, zda se soubory a složky, které jste obnovili, nacházejí v umístění, která se vám zobrazila zpět v kroku 3, nebo zda se nacházejí všude, kam jste je v kroku 4 přetáhli.

 7. Pokud jste s obnovováním skončili, můžete nyní Koš opustit.

Jak obnovit konkrétní soubor z odstraněné složky

Většina lidí pravděpodobně obnovuje složku v pořádku, aniž by věděla, které soubory v ní jsou, ale pokud jste zvědaví, co se chystáte obnovit, nebo chcete obnovit pouze vybraný soubor nebo dva soubory ze smazané složky, můžete to udělat pomocí příkazového řádku.

 1. Otevřete příkazový řádek. Jedním z rychlých způsobů, jak to provést, je spustit dialogové okno Spustit pomocí VYHRAJ + R a pak zadejte cmd.

 2. Zadejte následující text a stiskněte vstoupit:

  Text nalevo od oblasti pro psaní by měl nyní číst C: >.

 3. Zadejte následující řetězec a stiskněte vstoupit:

  Pokud se zobrazí chyba, zkuste jiný příkaz, například:

  or

  Přesný příkaz se bohužel liší v různých verzích systému Windows.

 4. Zadejte následující další a poté vstoupit:

  Všechny odstraněné soubory jsou uvedeny v okně příkazového řádku. Pokud jsou v koši nějaké složky, zobrazí se také tyto soubory (a původní názvy souborů).

 5. Vyhledejte název složky.

  V příkazovém řádku není název složky stejný jako název, který se zobrazuje jako v koši. Složky mají „<DIR>“ uvedené nalevo od názvu složky.

  Chcete-li najít správnou složku, procházejte příkazovým řádkem, dokud neuvidíte seznam souborů, u nichž máte podezření, že jsou ve složce, kterou chcete obnovit. Název složky uvidíte v horní části této části vedle řádku „Adresář“.

 6. typ cd, udělejte mezeru a poté stiskněte Tab znovu a znovu procházejte všemi složkami v koši.

  Jde o to najít ten, který obsahuje seznam adresáře, který jste identifikovali v kroku 5. V našem příkladu (viz screenshot níže) končí adresář „1002“ (úplně horní část), takže budeme pokračovat Tab dokud to nenajdeme.

  To, co zde děláte, je hledání konkrétní složky, která obsahuje skutečnou složku, do které chcete přistupovat. Jinými slovy, odstraněná složka, kterou od této chvíle uvidíte, je ve skutečnosti podsložkou v koši, prostě si ji ve složce koše nevšimnete.

 7. Stisknout vstoupit.

 8. typ cd, udělejte mezeru a poté použijte Tab znovu, dokud nenajdete složku se smazanými soubory, které chcete identifikovat.

  Na ukázkovém obrázku se nazývá naše složka $ R0035T3.

 9. Stisknout vstoupit.

  Nyní jste uvnitř složky se smazanými soubory, které chcete zobrazit.

 10. typ dir a stiskněte vstoupit.

  Tím se odhalí odstraněné soubory uvnitř odstraněné složky.

 11. Pomocí příkazu copy zkopírujte odstraněný soubor z odstraněné složky do složky podle vašeho výběru.

  V našem příkladu bychom to zadali, protože chceme zkopírovat tento soubor BMP do složky Desktop:

  copy "New Bitmap Image - Copy (2) .bmp C: Use

 12. Stisknout vstoupit.

  Příkaz byl úspěšně dokončen, pokud se zobrazí zpráva „<#> soubory zkopírovány“.

 13. Chcete-li obnovit další soubory ze stejné složky, opakujte kroky 11 a 12.


Jak zobrazit nebo „odkrýt“ program / ikonu koše

Koš nemusí vždy sedět na ploše systému Windows. I když je to určitě integrovaná součást operačního systému, a proto jej nelze odinstalovat, lze jej skrýt.

Vy nebo možná váš výrobce počítače jste to možná udělali jako způsob, jak udržet plochu trochu čistší. Je naprosto v pořádku, že je to z cesty, ale samozřejmě to ztěžuje použití.

Zde je návod, jak znovu zobrazit koš, pokud byl skrytý:

Pokud na ploše nevidíte žádné ikony, musíte povolit všechny ikony na ploše. Uděláte to tak, že kliknete pravým tlačítkem na plochu a přejdete na Pohled > Zobrazení ikon na ploše.

Windows 10

Otevřete Nastavení ikony na ploše pomocí Nastavení > Personalizace > Témata a pak Nastavení ikonu na ploše (nachází se v části Související nastavení). Šek Koš a pak zvolte OK.

Najděte nastavení ve Windows 10 kliknutím pravým tlačítkem nebo klepnutím a podržením tlačítka Start.

Windows 8

Otevřete Ovládací panely a vyhledejte zobrazit nebo skrýt běžné ikony na ploše. Vyberte tento odkaz z výsledků a zkontrolujte Koš, a pak vyberte OK.

Windows 7 a Vista

Klikněte pravým tlačítkem kamkoli na plochu a vyberte Personalizujte. Vybrat Změna ikony na ploše nalevo. Šek Koš a pak zvolte OK.

Windows XP

Ve Windows XP není integrovaná možnost skrýt Koš, ale je to možné pomocí programu Tweak UI. Pokud používáte Windows XP, ale nevidíte Koš, je to pravděpodobně proto, že tento program byl použit k jeho skrytí, což můžete také použít k jeho „odkrytí“.

Pokud dáváte přednost tomu, aby koš zůstal mimo plochu, dalším způsobem, jak k němu přistupovat, je vyhledávání koše pomocí Cortany (Windows 10) nebo vyhledávací lišty (většina ostatních verzí systému Windows) a následného otevření programu, jakmile se objeví v seznamu výsledků.

Koš můžete také spustit spuštěním start shell: RecycleBinFolder z příkazového řádku nebo shell: RecycleBinFolder z dialogového okna Spustit, ale tyto metody jsou pravděpodobně užitečné pouze v těch nejvzácnějších případech. V některých verzích systému Windows desk.cpl, 5 funguje také.

Lifewire / Tim Liedtke


Jak zastavit Windows v okamžitém mazání souborů

Pokud zjistíte, že obnovujete smazané soubory z koše častěji, než byste pravděpodobně měli, je pravděpodobné, že je váš počítač nastaven tak, aby vás při mazání souborů nepožádal o potvrzení.

Pokud například odstraníte soubor v systému Windows 10 a ten se okamžitě dostane do koše, aniž byste se zeptali, zda si jej chcete opravdu smazat, můžete to změnit tak, abyste dostali šanci řekněte Ne, pokud omylem odstraníte soubor nebo složku.

Chcete-li to provést, klepněte pravým tlačítkem myši nebo klepněte a podržte ikonu koše a vyberte Nemovitosti. Pokud existuje možnost, která se tam volá Zobrazit smazat potvrzovací dialog, ujistěte se, že je v poli zaškrtnuto, takže budete dotázáni, zda chcete odstranit všechny soubory a složky, které odstraníte.

Možnost zobrazit dialog pro potvrzení smazání (Windows 10).

Pokud Windows okamžitě mazá soubory, i když je povoleno potvrzovací dialogové okno, zkontrolujte další nastavení těsně nad ním. Když povolíte Nepřesunujte soubory do koše možnost, soubory úplně obejít koš. To znamená, že jej nikdy nemusíte vyprázdnit, abyste uvolnili místo na disku, ale také to znamená, že nemůžete něco z koše obnovit, pokud si to rozmyslíte a ponecháte si ho.

Můžete také vzít na vědomí Vlastní velikost nastavení, abyste se ujistili, že není příliš malý. Pokud ano, pak Windows „trvale“ smaže soubory, pokud v koši není místo.