Digitální pozemní vysílání, změna frekvencí: kdo musí přeladit


Frekvence několika kanálů digitálního pozemního vysílání se opět mění: zde jsou ty, které musí uživatelé přeladit na svých dekodérech a televizorech.

Nové kolo frekvencí digitálního pozemního vysílání v některých italských regionech. Zhruba týden po změnách v balíčku HSE přišla řada na řadu řada lokálních vysílatelů v pěti severních regionech: Lombardii, Emilii-Romagně, Valle d'Aosta, Piemontu a Benátsku.

V některých případech se změna frekvence kryje s přechodem na HD a kodek H.264, v jednom případě jde o prostou změnu názvu vysílatele a konečně v posledním případě přichází vysílatel zcela nový. S ohledem na začátek vypínání v září 2021, kdy bude starý kódovací standard MPEG-2 opuštěn ve prospěch standardu MPEG-4. Proces skončí 30. června 2022, kdy všechny vysílací stanice přejdou na nový vysílací standard DVB-T2 s kodekem HEVC H.265. Změny frekvencí, které probíhají již několik měsíců, jsou pouze přípravou na velkou změnu, která začne v druhé polovině letošního roku.

Digitální pozemní vysílání: co se mění v Lombardii

Televizní diváci v Lombardii budou muset přeladit své dekodéry nebo televizory, protože provozovatel vysílání SCH687 v Mux Quenza 2 změnil kodeky a přešel na H.264 (MPEG-4) s vysokým rozlišením. To ale není vše: v Mux Quenza 1 a Quenza 2 přibyl nový vysílač Gea TV s číslem 688.


Digitale terrestre: cosa cambia in Emilia Romagna

Televizní diváci v Emilii Romagně budou muset přeladit, protože místní lombardský vysílač Teleboario se v Mux Telelibertà rozšířil do provincií Parma (číslo kanálu 71) a Piacenza (číslo 866). I v tomto případě vysílá v H.264.


Digitale terrestre: co se mění v dalších regionech

Poslední změna se však týká diváků v Lombardii, Emilii-Romagně, Benátsku, Piemontu a Val d'Aosta a jde o prostou změnu názvu vysílání LA242, které zůstává na čísle 242, ale nově se jmenuje LA242 China TV. Jedná se vlastně o televizi s pořady v čínštině, která je určena čínské komunitě žijící v Itálii.