Co jsou to mesh sítě a jak zlepšují příjem Wi-Fi


Sítě Wi-Fi mesh složené z více opakovačů signálu umožňují snadné rozšíření signálu. Zde je důvod

Někdy se to může zdát neuvěřitelné, nebo téměř. V jednu chvíli sedíte pohodlně v obývacím pokoji a surfujete na svém smartphonu nebo sledujete streamovaný film na notebooku, v další chvíli jste v kuchyni, a přestože jste se posunuli jen o pár centimetrů, už nemůžete surfovat.

Příjem signálu Wi-Fi z vašeho domácího routeru (ale to platí i pro vaši kancelář) má v sobě něco tajemného. Ne vždy chápete, jak funguje pokrytí signálem a proč je tak nepravidelné, i když se pohybujete mezi dvěma sousedními a komunikujícími místnostmi. Proto se zkoušejí různé triky, jak rozšířit signál Wi-Fi a zlepšit příjem vašeho notebooku, chytrého telefonu nebo chytré televize. Jeden z nich, který je poměrně nový, spočívá v nahrazení směrovače v domácnosti směrovači typu mesh, které mohou téměř okamžitě zvýšit signál Wi-Fi v celém domě.

Co jsou sítě mesh

Když mluvíme o sítích mesh, máme na mysli architekturu peer-to-peer (na rozdíl od architektury klient-server), ve které každý uzel hraje "rovnocennou" roli. Na rozdíl od jiných typů místních sítí zde neexistuje ani hlavní prvek (v případě "tradičních" bezdrátových sítí směrovač Wi-Fi), ani rozvrstvená hierarchie: všechny prvky jsou umístěny na stejné úrovni a plní stejné funkce. To umožňuje vyváženější rozložení zátěže (tj. toku dat) a zabraňuje přetížení jednoho uzlu sítě namísto jiného.


Jak sítě mesh zlepšují příjem Wi-Fi

Tato architektura se nyní používá ke zlepšení příjmu signálu Wi-Fi v domácnostech. Výrobci Wi-Fi routerů dokázali s využitím jeho funkcí a vlastností vytvořit zařízení, která umožňují snadné rozšíření sítě Wi-Fi v domácnosti nebo kanceláři. Za tímto účelem byl směrovač, jak jsme ho znali doposud (jako ústřední a nenahraditelný prvek bezdrátové sítě), "vyřazen" a nahrazen řadou zařízení, která jsou díky distribuované architektuře schopna šířit signál ve všech prostředích.

Směrovače sítě jsou srovnatelné, alespoň z čistě teoretického hlediska, s opakovači signálu. Na rozdíl od nich však prvky bezdrátové mesh sítě pouze nereplikují signál centrálního uzlu, ale aktivně se podílejí na "třídění" dat a definici samotné sítě. Pokud by například jeden z prvků náhle přestal fungovat, ostatní by se podle toho "přizpůsobily", aby pakety stále dosáhly svého cíle. V běžné síti Wi-Fi by se to naopak nikdy nestalo: pokud by se porouchal směrovač, nebylo by již možné se orientovat, a pokud by se porouchal opakovač, zůstala by dříve pokrytá oblast "ve tmě".

Síť Wi-Fi mesh je zkrátka mnohem univerzálnější a "plastičtější" než běžná síť založená na centrálním směrovači. To však není jediná výhoda tohoto řešení: chcete-li přidat nový uzel (a zvětšit tak oblast pokrytou bezdrátovou sítí), stačí jej zapojit do elektrické zásuvky a chvíli počkat. Směrovač mesh se nastaví sám během několika sekund, aniž by uživatel musel ztrácet čas složitými konfiguračními postupy. Rozšíření signálu a zlepšení příjmu Wi-Fi v celém domě tak zabere jen velmi málo času.