Co je zákaznická podpora?

Služba, kterou zákazníkům nabízejí výrobci počítačů a softwaru a servisní společnosti třetích stran. U produktů pro osobní počítače jsou běžné možnosti podpory zákazníků následující:

  • poštovní služba: Pokud zařízení zašlete poštou, výrobce jej opraví. Obvyklá doba pro zpracování je asi čtyři dny. V některých plánech služeb vám výrobce účtuje náklady na dopravu.
  • příruční služba: Výrobce opraví vaše zařízení, ale musíte je doručit do místního servisu. Někdy se tomu říká depotní služba.
  • smlouva na místě: Za měsíční nebo roční poplatek přijde na vaše stránky opravář, aby vyřešil problémy. (Poplatek je zahrnut v kupní ceně některých strojů.) Většina smluv na místě zaručuje, že služba bude poskytnuta do stanoveného počtu hodin od nahlášení problému.
  • horké linky: Mnoho výrobců softwaru poskytuje telefonní číslo, na které můžete zavolat a požádat o radu a řešení problémů. Toto číslo je často bezplatné. Kvalita tohoto typu podpory se u jednotlivých společností značně liší. Některé horké linky jsou tak dobré, že vám umožňují vyřešit většinu problémů sami. Jiní jsou tak zlí, že se jim nedaří ani projít.
  • systém nástěnek : Některé společnosti udržují elektronické vývěsky (nebo fóra v rámci online služeb), které obsluhují servisní technici. Pokud máte modem, můžete nahlásit problém na nástěnce a technik odpoví. To může být výhodné, protože vývěsky jsou obvykle otevřeny 24 hodin denně. Vývěsky také umožňují stahovat aktualizace softwaru, které opravují známé chyby.
  • Zákaznické podpoře se také říká technická podpora.