Co je POS software?

Software POS nebo software Point of Sale se používá k dokončení transakce, když zákazník provede platbu za produkty nebo služby v obchodě. Jinými slovy, když zákazník nakupuje zboží v obchodě, dokončuje se transakce v místě prodeje. Software POS je ústřední součástí podnikání, kde se spojují všechny aspekty, jako je prodej, inventář a řízení vztahů se zákazníky. Software POS má komponenty pokladny a počítače, kde pokladníci zadávají zakoupené produkty, sčítají náklady a přijímají platby za dokončení transakce.


POS software vs. pokladny

Software POS je podobný pokladně v tom, že oba zpracovávají transakce, ale tím podobnost končí. Systém POS také integruje transakce s kreditními kartami a poskytuje maloobchodnímu podniku centrální bod pro sledování zásob, loajalitu zákazníků, efektivitu prodejců a další. Prostřednictvím analytiky vám software POS může říci, které zákazníky odměnit, které produkty propagovat nebo slevovat a kteří prodejci jsou pro vás nejdůležitější. Stručně řečeno, POS systém jde daleko nad rámec tradiční pokladny, aby zlepšil vaši ziskovost.

Typy POS softwaru

Software POS se obecně dělí na:

Mobilní POS

Jedná se o nejzákladnější typ POS softwaru a lze jej použít ke správě a zpracování plateb a sledování zásob.

POS terminál

Tento POS software je nejběžněji používaným systémem v podnicích, protože má pokročilé funkce za rozumnou cenu. Terminal POS může být softwarový i hardwarový, s přidanými funkcemi, jako jsou zásuvky na peníze a snímače čárových kódů.

Cloud hostovaný POS

Cloudové hostované POS systémy lze nastavit online nebo v cloudu spolu s vaším stávajícím hardwarem, jako jsou počítače, tiskárny a tablety. Z tohoto nastavení mohou těžit firmy všech velikostí kvůli jeho cenové dostupnosti, pohodlí a škálovatelnosti.


Výhody POS softwaru

Software POS pomáhá maloobchodním podnikům fungovat hladce tím, že:

  • Poskytování dobrého přehledu o podnikání a sledování peněžních toků
  • Poskytování pokročilých zpráv k identifikaci nejvíce a nejméně výnosných produktů
  • Sledování dodávek a zásob
  • Změna ceny produktu a automatická aktualizace v systému

Součásti POS softwaru

POS systémy mají dvě základní součásti: hardware a software.

Hardware je fyzické nastavení strojů, kterým může být buď tablet propojený s cloudovým systémem, nebo pokladna připojená k PC. Může být dodáván s doplňky, jako je čtečka čárových kódů, tiskárna účtenek, zásuvka na peníze a automat na zpracování plateb kreditní nebo debetní kartou.

Software funguje společně s hardwarem a ukládá a spravuje informace v databázi. Je důležité zvolit flexibilní software, který pracuje s vybraným podnikovým procesorem plateb / bran.