Bezplatné programy skrývají software pro generování Bitcoinu


Hackeři v některých programech skrývají programy pro těžbu kryptoměn, kterými převezmou kontrolu nad vaším počítačem

Cryptojacking, neboli využití vašeho počítače hackery k těžbě Bitcoinu a dalších měn, se stává běžným problémem tisíců uživatelů. Hackeři si uvědomili, že trh s kryptoměnami může i v krátké době generovat velmi vysoké zisky. Proto infikují počítače lidí, aby těžili kryptoměny.

Pro nezasvěcené je těžba způsob, jakým se "těží" bitcoiny. Jednodušeji řečeno, jedná se o generování kryptoměn, které si koupíte na směnárnách. K vytvoření bitcoinů a dalších měn potřebujete velmi výkonné počítače nebo případně "pool" propojených zařízení. Velmi vysoká počáteční investice, kterou hackeři logicky nechtějí vynaložit. Proto "vynalezli" kryptojacking: využívají výkon počítačů uživatelů ke generování peněz, které končí v jejich peněženkách. Nejnovější poplašná zpráva o kryptografii pochází od společnosti Kaspersky, která našla konkrétní verzi těžebního programu NiceHash v "bezplatném" programu pro střih videa staženém z internetu. Po dokončení instalace si uživatel do počítače nainstaluje kromě softwaru pro střih videa také těžební program. Aniž by si čehokoli všiml. Od tohoto okamžiku je počítač v rukou hackerů, kteří jej používají pro své vlastní účely. Zde se dozvíte, jak se chránit před cryptojackingem.

Vyvarujte se bezplatných programů

Profesionální programy pro úpravu fotografií a videa mohou být poměrně drahé a ne každý si je může dovolit. Proto se mnoho lidí snaží najít zkratky, které nejsou legální: stahují pirátské verze programu. Na internetu jich najdete spoustu a jejich vyhledání zabere jen pár minut. Společnost Kaspersky zjistila, že tyto programy jsou nejen nelegální, ale skrývají také program pro těžbu: NiceHash. Kryptoměna, kterou uživatel vygeneruje pomocí svého počítače, neskončí v jeho osobní peněžence, ale v peněžence hackera.

Instalace mineru probíhá bez vědomí uživatele, který, pokud není velmi všímavý, si triku použitého hackery stěží všimne. V grafickém rozhraní počítače se vlastně nic nezměnilo, pouze v pravém dolním rohu hlavního panelu přibyla malá ikona. Toho si může všimnout jen pozorné oko. Těžební program nezpůsobuje počítači žádné problémy (není to virus), ale zpomaluje jeho provoz. Těžař využívá ke generování kryptoměny plný výkon počítače, zejména grafické karty. Uživatelé mohou zaznamenat zpomalení při používání náročného softwaru, jako je střih videa nebo hraní her. Navíc na konci měsíce bude váš účet za elektřinu velmi vysoký, protože těžaři spotřebovávají velké množství energie.


Jak se chránit před cryptojackingem

Zabránit cryptojackingu není snadné, protože těžaři nejsou nelegální software a nejsou tak snadno rozpoznatelní jako viry. Abyste se nedostali do pasti hackerů, musíte si koupit veškerý software, který chcete v počítači používat. Bezplatný software je nejen nelegální, ale také nebezpečný pro bezpečnost vašich osobních údajů. Kromě toho si nainstalujte kvalitní antivirový program, který vás ochrání před útokem jakéhokoli počítačového viru. Pokud jste nainstalovali software stažený z internetu, přejděte do Ovládacích panelů a zjistěte, zda tam nejsou programy, které jste nikdy neinstalovali. Pokud ano, odstraňte je, protože se může jednat o software pro těžbu kryptoměn.