Domovská stránka > J > Jaká Je Délka Zemského Rovníku?

Jaká je délka zemského rovníku?

Rovník bychom si mohli představit jako zhruba 40 075 km dlouhou stuhu plnou slunce obepínající Zemi v jejím nejširším bodě, tedy v bodech s nulovou zeměpisnou šířkou. Nejdelší rovnoběžka protíná povrch nebo teritoriální vody 14 zemí a prochází přes tři světové oceány.

Přečtěte si více

Co je severní šířka?

Zeměpisná šířka udává, na jaké rovnoběžce se dané místo nachází a tedy jaká je jeho úhlová vzdálenost od rovníku. Zeměpisná šířka se pohybuje mezi 0° (rovník) a 90° (zemské póly) a rozlišuje se severní a jižní podle severní a jižní polokoule.
A další otázka, kolik je rovnoběžek na zemi?
Rovník rozděluje zeměkouli na dvě polokoule - severní a jižní. Od rovníku k severu je 90 kružnic rovnoběžných s rovníkem (proto jim říkáme rovnoběžky). Směrem k pólu se zkracují a na pólu se mění v bod. Také ony se označují (podobně jako poledníky) podle zeměpisných stupňů.

Lidé se také ptají, jak se jmenuje hlavní poledník?

Základní poledník nebo též nultý poledník je poledník, od kterého se počítá zeměpisná délka. Prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii (dnes jižní předměstí Londýna), podle toho se nazývá též Greenwichský poledník.
Co to jsou souřadnice?
Souřadnice je údaj udávající polohu bodu na zemi. Sestává se ze dvou číselných údajů, severní (N) či jižní (S) zeměpisné šířky (latitude) a západní (W) či východní (E) zeměpisné délky (longitude).

Lidé se také ptají, jak zadat souřadnice do mapy?

Pokud vaše GPS ukazuje zeměpisnou šířku a délku, je velmi pravděpodobné, že máte údaj, který lze bez přepočtu použít na našich mapách. Podporované formy zápisu: 50.6795675N; 14.8752756E. "50° 41' 47.52" N, 15° 6' 18.57" E"
A další otázka, jak se jmenuje nejdelší rovnoběžka na zemi?
Zemský rovník je nejdelší rovnoběžka, pomyslná čára spojující body s nulovou zeměpisnou šířkou. Délka zemského rovníku činí asi 40 075 km.

Navíc, které body na zemi spojují poledníky?

Místa se stejnou zeměpisnou délkou spojují polokružnice – poledníky. Základní a protilehlý 180. poledník společně tvoří kružnici, rozdělující obdobně jako rovník Zemi na dvě polokoule - východní a západní. Proto se zeměpisná délka udává ve stupních východní, resp.
Co je to rovnoběžka v zeměpise? Rovnoběžka je linie na mapě, která je ve stejné rovině jako hvězda Polaris (severní hvězda). Rovnoběžky jsou také označeny svými zeměpisnými délkami a jsou také označeny v jednotkách stupňů, minut a sekund.

Který poledník prochází ČR?

Poledník střední rovnoběžky prochází ČR.

By Hamish Guillen

Jak napsat shlédnout? :: Jak se značí zeměpisná šířka?
Užitečné odkazy