Ze Skotska pochází ekologický gin vyrobený z hrachu


Jmenuje se "Nadar", což v gaelštině znamená "příroda". Byl vytvořen týmem vědců a má menší dopad na životní prostředí než džin destilovaný z pšenice.

Džin je jedním z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších destilátů na světě a hlavní součástí mnoha slavných koktejlů. Tým skotských vědců nyní vytvořil novou, velmi originální verzi s použitím hrachu místo tradičního obilí. Produkt vytvořili vědci z Abertay University a Institutu Jamese Huttona a nazvali ho "Nadar", což v gaelštině znamená "příroda". Důvod tohoto označení? Výrobci tvrdí, že má menší dopad na životní prostředí než tradiční giny, protože snižuje emise oxidu uhličitého.

Jak se vyrábí gin z hrachu

Lahve Nadar mají objem 700 ml a jejich uhlíková stopa je -1,54 kg. "Zabraňuje většímu množství emisí CO2, než kolik jich produkuje," uvedli pracovníci Abertayské univerzity. Tradiční gin se obvykle vyrábí z jalovcových bobulí, pšeničného základu a přídavku rostlinných extraktů. Graeme Walker, profesor zymologie na Abertayské univerzitě a vedoucí projektu hrachového ginu, vysvětlil, že nápoje vyráběné z obilí vyžadují velké množství umělých hnojiv. "To má vliv na emise skleníkových plynů a změnu klimatu," řekl.

Nízký dopad hrachového ginu na životní prostředí je dán tím, že všechny části této luštěniny se používají jako krmivo pro hospodářská zvířata. K výrobě hrachového ginu bylo zapotřebí pět let výzkumu a spolupráce s farmou Arbikie Distillery na východním pobřeží skotského Angusu, která již gin distribuuje do různých částí světa. Hlavní řešitelka projektu, Dr. Kirsty Blacková, zdůraznila, že většina plodin vyžaduje "použití hnojiv, aby se zajistila potřebná dávka dusíku pro produkci požadované kvality a množství plodin", ale hnojiva mají negativní dopad na životní prostředí.

Naproti tomu hrách má přirozenou schopnost získávat potřebný dusík pomocí procesu zvaného "biologická fixace dusíku", který nevyžaduje použití hnojiv. Kromě toho, že jsou soběstačné, uvolňují do půdy zbytkový dusík, čímž snižují potřebu hnojiv pro následné plodiny. Při destilaci vzniká také produkt zvaný "pot ale", který lze použít jako vysoce výživné krmivo pro zvířata.

Ohledně chuti Dr. Black ujišťuje, že chutná jako gin a že použití hrachu nemá vliv na jeho konečnou chuť. Receptura obsahuje chutě původního destilátu, jako je jalovec, koriandr a limetové listy, a z ginu s hráškem lze připravovat koktejly úplně stejně jako z klasického ginu. Lahve prodává online společnost Arbikie a stojí 43 liber, tedy asi 50 eur, což je udržitelnější způsob pití oblíbeného nápoje.

V oblasti udržitelnosti vědci také objevili způsob, jak přeměnit plast na vanilin.

Stefania Bernardini