Vše o anténách Over-The-Air (OTA)

Pro příjem televizního vysílání z okolních televizních stanic můžete použít anténu Over-the-Air (OTA). Abyste mohli používat anténu, musí mít váš televizor zabudovaný televizní tuner nebo musíte mít k anténě a televizi připojen externí tuner.

Existuje spousta různých typů antén, takže si vyberte tu pravou pro vaše potřeby.


Digitální nebo HD antény

Ve skutečnosti neexistuje nic jako digitální anténa nebo anténa s vysokým rozlišením. Federální komunikační komise (FCC) uvádí, že každý, kdo vlastní anténu schopnou přijímat analogové signály, by měl být schopen použít stejnou anténu pro příjem digitálních signálů.

Ve výsledku je dobré zkusit použít starou anténu před zakoupením nové. Pokud vaše současná anténa nefunguje, možná budete potřebovat anténu se zesílením, což anténě pomůže získat lepší signál.

Zesílené antény

Zesílené antény elektricky zvyšují schopnost přijímat slabý signál. Tyto antény jsou ideální pro lidi žijící ve venkovských oblastech, protože příchozí signál může vyžadovat zesílení. Zesílená anténa může být také užitečná v instalacích zahrnujících dlouhé kabelové trasy nebo rozdělovače mezi anténou a televizorem, které mohou oslabit příchozí signál.


Vnitřní vs. venkovní antény

Dalo by se namítnout, že vnitřní anténa za 20 $ funguje stejně dobře jako střešní anténa za 100 $. Záleží na tom, kde člověk žije, a také na síle signálu přicházejícího z vysílacích věží.

Podle webu Antenna Web, který spravuje asociace spotřební elektroniky (CEA), není dobrý výběr antény založen pouze na vzdálenosti od vysílací stanice. Je také založen na přesné charakterizaci podmínek signálu a výběru antény, která funguje pro danou situaci.


Vnitřní vs. venkovní

Jan Stromme / Getty Images

Antény jsou vnitřní nebo venkovní. Vnitřní znamená, že anténa je uvnitř rezidence. Venkovní antény jsou zatím namontovány na střechách, bocích domů nebo v podkroví.

Schopnost obou typů antén přijímat dobrý signál závisí na vzdálenosti od vysílací věže a jakýchkoli překážkách, které leží mezi anténou a věží. Venkovní antény jsou obvykle výkonnější než vnitřní antény, takže jsou obecně spolehlivější.

UHF a VHF

UHF (Ultra High Frequency) a VHF (Very High Frequency) jsou ve světě rádia podobné AM a FM. Většina antén bude přijímat UHF, VHF nebo oba typy signálů. Pokud si přejete kanál 8, pak byste chtěli získat anténu, která přijímá VHF. Totéž by platilo pro UHF a kanál 27.

Federální komunikační komise uvádí, že pásmo VHF je mezi kanály 2 a 13 nebo frekvencemi 54-216 Mhz. Signály UHF pokrývají kanály 14 až 83 nebo frekvence v rozmezí od 300 do 3,000 XNUMX Mhz, ačkoli vyšší čísla mohou být přidělena digitálním přechodem.

Existuje běžná mylná představa, že všechny digitální signály nebo signály s vysokým rozlišením spadají do šířky pásma UHF. Zatímco UHF může obsahovat mnoho digitálních signálů, v pásmu VHF jsou digitální a signály s vysokým rozlišením. Proto doporučujeme použít nástroj pro výběr antény na AntennaWeb.org.

Anténní web

Antenna Web provozuje sdružení spotřební elektroniky. Web je navržen tak, aby pomohl lidem najít nejlepší anténu pro jejich oblast na základě jejich adresy nebo PSČ. Jedinou nevýhodou je, že Antenna Web doporučí pouze venkovní antény pro vaši oblast.

Vnitřní antény

Bryan Mullennix / Getty Images

Je důležité vzít v úvahu vzdálenost od vysílací věže a jakékoli překážky, které leží mezi anténou a věží. Tyto faktory ovlivňují také venkovní antény, ale je důležitější věnovat pozornost těmto detailům, protože vnitřní antény jsou shodně hodnoceny Asociací spotřební elektroniky.

Vzdálenost od vysílací věže

Neexistuje konkrétní počet kilometrů, který by určoval, zda pro vás bude vnitřní anténa fungovat. Pokud žijete v hranicích města televizní stanice, pravděpodobně budete moci použít vnitřní anténu.

Například pokud žijete na středně velkém trhu a používáte vnitřní anténu, pravděpodobně bez problémů získáte všechny vysílací stanice OTA v digitálním vysokém rozlišení.

Překážky mezi anténou a vysílací věží

Překážkami mohou být hory, kopce, budovy, stěny, dveře, lidé, kteří jdou před anténou atd. Ty způsobují zmatek s televizními signály a ovlivňují spolehlivost příjmu signálu.

Proto při srovnání vnitřních a venkovních antén vnitřní antény obvykle:

  • Mějte kratší dosah příjmu
  • Snadnější instalace
  • Náklady méně

Systém hodnocení vnitřní antény

Eduardo Grigoletto / Getty Images

Vnitřní antény jsou shodně hodnoceny organizací Consumer Electronics Association (CEA), ale to neznamená, že všechny fungují stejně. Důvodem je, že vnitřní příjem může být nekonzistentní.

Je-li vnitřní anténa schválena CEA pro spotřebitelské použití CEA, mělo by se na obalu produktu zobrazit logo zaškrtnutí CEA s vyloučením odpovědnosti CEA, které uvádí, že anténa „splňuje nebo překračuje výkonnostní specifikace CEA pro vnitřní antény“.

Bude pro vás vnitřní anténa fungovat?

Vnitřní anténa pro vás může pracovat, ale měli byste být opatrní, protože nemusí zachytit všechny stanice ve vaší oblasti nebo může vyžadovat časté úpravy v závislosti na požadované stanici.

Naše rada je jít na AntennaWeb.org a zjistit, jaký typ venkovní antény doporučují pro vaši konkrétní adresu. Pak můžete porovnat doporučení venkovní antény s tím, co je k dispozici ve vnitřním modelu, nebo alespoň získat představu o tom, kde ve srovnání s vaším bydlištěm existují vysílací věže. To by vám mělo pomoci rozhodnout, zda je pro vás model v interiéru vhodný.

Směrové vs. vícesměrové venkovní antény

Andrew Holt / Getty Images

Venkovní antény se dodávají ve dvou variantách, směrové a vícesměrné. Směrové antény musí pro příjem signálu směřovat k vysílací věži, zatímco vícesměrné antény mohou přijímat signály, pokud nesměřují k vysílací věži. Toto je bod, který si musíte pamatovat při výběru antény, protože pokud zvolíte směrovou anténu a potřebujete vícesměrovou komunikaci, nebudete přijímat některé stanice.

Systém hodnocení venkovní antény

Antenna Web hodnotí venkovní antény systémem hodnocení 6 barev. Tato hodnocení by se měla objevit na vnější straně produktu schváleného CEA:

  • Žlutá - Malý vícesměrný
  • Zelená - Střední vícesměrný
  • Světle zelená - Velký vícesměrný nebo malý vícesměrný s předzesilovačem
  • červená - Střední směr
  • Modrý - Střední směrový s předzesilovačem
  • nachový - Velký směrový s předzesilovačem

Barvy jsou navrženy tak, aby pomohly vybrat anténu, aniž byste museli porovnávat specifikace mezi modely. Jinými slovy, žlutě kódované antény by měly fungovat konzistentně navzájem. Totéž platí pro zelenou, modrou atd.

Pokyny pro používání anténního webu

Jim Wilson / Getty Images

Díky anténnímu webu je výběr venkovní antény ve Spojených státech docela snadný. Po zadání podrobností budete přesměrováni na stránku s výsledky. Na této stránce se zobrazí seznam typů antén a stanic zachycených ve vaší oblasti spolu s doporučeným typem antény. Máte možnost seřadit podle všech, digitálních nebo pouze analogových televizních stanic. Doporučujeme třídění podle digitálu.

Seznam antén obsahuje některá důležitá pole, která je třeba zkontrolovat, například přiřazení kmitočtu stanici a orientaci kompasu, což je nejlepší směr k nasměrování antény na příjem konkrétní stanice. Můžete si také prohlédnout mapu své adresy, která ukazuje směr, kterým chcete nasměrovat anténu.

CEA uvádí, že stanice uvedené v jejích službách jsou omezené a že v závislosti na specifikách vaší instalace můžete přijímat mnohem více stanic, které se v seznamu neobjevují.

Výhody používání antény

Jeff Smith / Getty Images

I když se přihlásíte k odběru satelitu, můžete k přijímání místních rozhlasových stanic použít anténu. Mezi výhody používání antény patří to, že nemusíte platit za prémiovou službu s vysokým rozlišením a příjem spolehlivého signálu během silných bouřek.

Použitím antény získáte přístup k bezplatným vysílacím signálům vaší místní televizní stanice ve vysokém rozlišení (HD). Další výhodou je, že na některých trzích budete moci přijímat místní kanály, které váš kabelový nebo satelitní poskytovatel nenabízí.

Anténa vám může poskytnout klid, protože víte, že máte přístup k programování, i když selže kabelový nebo satelitní příjem. Příjem bezdrátových signálů je také zdarma, což znamená, že pro sledování místních kanálů ve vysoké kvalitě se nemusíte přihlašovat k HD balíčku vašeho poskytovatele kabelových nebo satelitních služeb.

Leave a Comment