Používání softwaru s otevřeným zdrojovým kódem pro stolní publikování

Z nějakého důvodu většina vydavatelského světa nebere software s otevřeným zdrojovým kódem vážně. Existují výjimky: používá ji velké množství národních vlád, velkých korporací, gigantických poskytovatelů internetových služeb a webhostingových společností. Ale v DTP? Je těžké najít ani zmínku o open-source v tisku nebo online.

Nedávný článek o Lifewire s názvem „Mix and Match Software“ byl ukázkovým příkladem - dokonce i na samém konci článku, kde byly uvedeny jak levné, tak bezplatné softwarové možnosti, nejsilnější, profesionální a bezplatné nástroje pro úpravy fotografií, zpracování textu, rozvržení a generování PDF připravené k tisku byly zcela vynechány. Proto píšu tento článek!

Když jsem před dvěma lety založil vlastní malou vydavatelskou společnost, rozpočet byl šněrovací v kombinaci s arašídy. Operační systém Linux jsem již používal mnoho let, včetně několika extrémně výkonných open-source nástrojů pro úpravu fotografií pro svou „skutečnou“ práci profesionálního fotografa. Netrvalo dlouho a našel jsem veškerý svobodný software, který jsem potřeboval k napsání a vydání velké knihy plné fotografií a CAD výkresů.

Důkaz je samozřejmě v důkazech a tisku. Rychle vpřed 2 roky. Každý tiskařský stroj, který jsem kontaktoval pro vázané galéry (krátkodobý pro 150 kopií Advance Review) i pro finální tisk (2,000 XNUMX kopií), řekl „Linux? Scribus? GIMP? O čem to proboha mluvíš, nikdy jsem o nich neslyšel . “ Ale dva z těchto lisů (Bookmobile pro vázané galéry a Friesens pro závěrečný tisk) také uvedly, že jsou ochotné pracovat s začátečníky a že jim opravdu nezáleží na tom, na jaké platformě se soubory PDF připravené pro tisk vyrábějí, protože pokud prošli předletem.

Takže jsem si pomyslel: „Proč ne?“ Tyto nástroje s otevřeným zdrojovým kódem jsem pro úpravy fotografií a propagační materiály používal roky. Zdálo se, že fungují dobře a místní tiskaři nikdy neměli problém s PDF, dokonce ani s CMYK při 2,400 dpi.

První zasedání žvýkání nehtů přišlo při čekání na vázané galéry. Výsledek? Žádné problémy, vaše knihy dorazí příští týden. Další sezení zahrnovalo tahání za vlasy i žvýkání nehtů na nehtech, protože jsem investoval do tisku zhruba 10,000 100 dolarů. Opět stejný výsledek, soubory PDF byly v pořádku. Otevřený zdrojový předlet byl 100% v pořádku a předlet z velkého tisku ukázal stejný, XNUMX% v pořádku. Kniha vypadá skvěle a již se dobře prodává. A moje malá nová vydavatelská společnost ušetřila tisíce dolarů na nákladech na software!

Zdarma a open-source nástroje, které jsem pro tuto knihu použil, pojedu ala-carte způsobem.

OS: Můj operační systém pro celý projekt knihy byl Ubuntu.

Úprava fotografie: GIMP (Gnu Image Manipulation Processor) je vyspělou technologií již mnoho let. Za 10 let používání tohoto softwaru jsem nikdy nenarazil na jedinou chybu. Je stejně výkonná jako Photoshop a má k dispozici tolik efektních zásuvných modulů od třetích stran (kromě toho, že pro The GIMP jsou zdarma).

Můj pracovní postup s fotografiemi s GIMP pro knihu proběhl takto:

  • Fotografie RAW z Pentaxu k10d ve formátu .DNG, zpracovávejte na nekomprimovaný TIFF pomocí zásuvného modulu GIMP UFRaw.
  • Převést režim na stupně šedi.
  • Upravte pro plnou bílou a plnou černou.
  • Upravte křivku úrovně pro střední tóny.
  • Použijte uložený profil tisku pro maximální procento bílé a maximální černé. Podle potřeby proveďte nové nastavení.

Většina operací se provádí pomocí pravého kliknutí namísto položky nabídky nebo dokovací lišty (i když s těmito metodami můžete určitě udělat vše). GIMP je k dispozici zdarma pro všechny operační systémy Windows, Mac a Linux.

Zpracování textu: Sada OpenOffice (nyní Apache OpenOffice) konkuruje Microsoft Office docela dobře. Stejně jako u Microsoft Office narazíte na nějaké problémy, pokud napíšete 300stránkovou knihu jako jeden soubor a pokusíte se ji importovat do skutečného programu rozložení DTP. A pokud se pokusíte generovat soubory PDF připravené k tisku pomocí libovolného textového procesoru - váš tiskový CSR se zasměje a řekne vám, abyste si koupili nějaký skutečný software DTP.

OpenOffice jsem použil k napsání jedné kapitoly této knihy najednou, která byla poté importována do DTP. Na rozdíl od hluboce zmrzačeného balíčku Microsoft Works a platformy Microsoft Office, která je pro platformu důležitá, bude Open Office číst a importovat téměř jakýkoli formát textového procesoru, jaký byl vynalezen, a exportovat vaši práci v jakémkoli formátu a na jakoukoli platformu. OpenOffice je k dispozici zdarma pro všechny operační systémy Windows, Mac a Linux.

Rozložení stránky (DTP): Toto je software, který mě ohromil. V minulosti jsem strávil roky používáním jak PageMakeru, tak QuarkXPressu. InDesign byl daleko mimo můj finanční dosah pro tuto novou společnost. Pak jsem našel Scribuse. Možná to není tak elegantní jako InDesign a některé jeho automatické funkce nejsou zahrnuty. Ale silné stránky Scribuse daleko převažují nad několika potížemi. Barevné profily CMYK a ICC jsou bezproblémové - Scribus s nimi pracuje automaticky, nemusíte nic převádět ani zpracovávat - PDF / X-3 byl implementován dříve, než QuarkXPress nebo InDesign dokonce obsahoval tento formát bez zásuvného modulu.

Makroskriptování je velmi snadné a mnoho příkladů skriptů je k dispozici zdarma online. A předletová kontrola Scribus pro generování PDF připravených k tisku je prostě práce - všechno moje žvýkání nehtů a tahání vlasů bylo k ničemu. Soubory byly perfektní, aniž by se dotkly Acrobat Distiller! Všechno ve staženém tiskovém profilu Distiller od tiskové společnosti je k dispozici ve Scribusu z jednoduché uživatelské nabídky exportu PDF. A nemluvíme o samoobslužných lisech na marnost, to byla skutečná věc, s velkými poplatky, pokud by se něco pokazilo. Scribus je k dispozici zdarma pro všechny operační systémy Windows, Mac a Linux.

Vektorová grafika: Původně jsem spustil CAD pro knihu pomocí TurboCAD pro Windows, protože to bylo to, co jsem měl. Jaká katastrofa - bylo to velmi omezené ve formátech, které mohla vydávat, a nakonec jsem musel tisknout do souborů PDF a poté je importovat do knihy. Asi v polovině psaní knihy jsem našel nějaké nástroje s otevřeným zdrojovým kódem a přešel k jejich používání. Inskscape pro vektorovou grafiku je vyspělý balíček a fungoval dobře. Je k dispozici zdarma pro systémy Windows, Mac a Linux. Zatím se mi však nepodařilo najít dobrý 3D CAD program v otevřeném zdrojovém kódu.

Závěr: Jeden z recenzentů naší nové knihy nás pochválil za to, jak odvážné bylo sledovat celý projekt v otevřeném zdroji. Ale s výsledky jsme nadmíru spokojeni a do kreditů za knihu jsme dokonce zahrnuli prohlášení o softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Důrazně doporučuji, aby kdokoli, ať už příležitostný domácí uživatel nebo profesionál, alespoň vyzkoušel bezplatný software pro publikování v počítači s otevřeným zdrojovým kódem. Vše, co to stojí, je trochu vašeho času!