Podvod na zákazníky Enelu, pozor na phishingové e-maily


Nový kybernetický podvod se snaží ukrást informace a údaje o kreditních kartách uživatelů společnosti Enel, zde je návod, jak rozpoznat škodlivé e-maily

Nová kybernetická hrozba ohrožuje kybernetickou bezpečnost italských uživatelů. Mnoho lidí je kontaktováno falešnými e-maily společnosti Enel, které vytváří skupina kyberzločinců s cílem podvést uživatele energetických služeb.

Cílem hackerů je, jak už to u podobných pokusů o phishing bývá, vylákat od uživatelů důvěrné údaje, například čísla jejich kreditních karet, na podvržené webové stránky. V konkrétním případě nového podvodu se e-maily vydávají za sdělení společnosti Enel Energia týkající se falešného vrácení peněz zákazníkům. Uživatel je vyzván k zadání svých údajů a čísla účtu, aby obdržel náhradu kliknutím na odkaz připojený k e-mailové zprávě. Pokud uživatel důvěřuje společnosti Enel a zadá své osobní údaje, kyberzločinec mu samozřejmě nevrátí peníze, ale ukradené údaje použije k vlastním nelegálním účelům na síti.

Jak se bránit falešným e-mailům od společnosti Enel a zachránit své peníze

Bránit se online podvodům, jako je tento od společnosti Enel, je poměrně jednoduché. Prvním krokem je nikdy nedůvěřovat sdělením, která nám přicházejí e-mailem, a především nikdy neklikat na odkazy připojené k e-mailovým zprávám. Nezapomeňte, že společnost Enel nás v případě vrácení peněz, zpětných plateb nebo jiných důvěrných a důležitých sdělení informuje pouze a výhradně doporučeným dopisem. Pokud máme pochybnosti o e-mailu od energetické služby, ale i o různých předplacených službách, které máme doma, měli bychom se vždy před kliknutím na přiložený odkaz pokusit kontaktovat zákaznický servis, abychom zjistili, zda je sdělení spolehlivé, či nikoliv.

V tomto případě například skupina Enel ani jí pověřené společnosti nerozesílaly e-maily, ve kterých by zákazníky informovaly o dobropisu, který mají inkasovat za své dodávky, a vyzývaly je k připojení na odkazy v samotném e-mailu. V praxi se kybernetičtí zločinci, kteří využívají toho, že uživatelé někdy nevěnují internetu dostatečnou pozornost, vydávají za společnost Enel v naději, že někdo zadá své údaje do phishingového odkazu obsaženého v e-mailu.

Společnost Enel již informovala příslušné orgány a požádala o uzavření škodlivých stránek, které se snaží podvést uživatele vnitrostátních služeb v oblasti elektřiny.