Nokia 9 a Nokia 8 (2018) budou představeny 19. ledna v Číně


Stanovené datum představení Nokie 9, špičkového modelu finské společnosti s poměrem stran 18:9. Představena bude také nová verze Nokie 8

Po mnoha zvěstech, které v posledních měsících provázely Nokii 9, máme nyní konečně datum představení: 19. ledna 2018. Zpráva přichází přímo z Číny, kde bude smartphone s velkou pompou představen. A podle zvěstí z asijské země by Nokia 9 neměla být jediným chytrým telefonem, který vystoupí na pódium: měla by tam být i verze Nokia 8 2018.

To je skutečné překvapení: dosud se neobjevily žádné zvěsti o nové verzi špičkové Nokie, která byla v září uvedena na italský trh. Obě zařízení budou nejprve uvedena na trh v Číně a jejich evropská premiéra se očekává koncem února na veletrhu Mobile World Congress 2018 v Barceloně. Jedná se o stejnou strategii, kterou HMD Global (finská společnost, která má na starosti výrobu smartphonů Nokia) zvolila u modelu Nokia 6: uvedení na trh v lednu 20017 v Číně a představení v Evropě na konci února.

Vlastnosti Nokia 9 a Nokia 8 (2018)

Z Číny přicházejí také zprávy o vlastnostech modelů Nokia 9 a Nokia 8 (2018). Mělo by se jednat o dvě velmi podobná zařízení, která se budou s největší pravděpodobností lišit pouze velikostí displeje a drobnými funkcemi (například certifikací voděodolnosti). Začněme hardwarovou výbavou: pod displejem najdeme SoC Snapdragon 835 podporovaný 4/6 GB RAM a 64/128 GB interního úložiště. Jedná se o stejnou specifikaci jako u Nokie 8: finská společnost se nerozhodla pro nový čipset Snapdragon 845, aby neztrácela čas a dostala jej na trh před začátkem jara příštího roku. Novinkou je displej: Nokia 9 a Nokia 8 (2018) budou mít displej s poměrem stran 18:9, stejně jako všechny špičkové přístroje vydané v druhé polovině roku 2017. Rámečky budou velmi tenké. Pochybnosti zůstávají ohledně velikosti displeje: zvěsti hovoří o 5,5palcovém panelu, ale je velmi pravděpodobné, že Nokia 9 bude mít displej o velikosti nejméně 6''.

Na zadní straně bude duální fotoaparát vyvinutý s německou společností Carl Zeiss, s 12megapixelovým snímačem a druhým 13megapixelovým. Potvrzuje se funkce Bothie, která je již přítomna v telefonu Nokia 8 a umožňuje pořizovat snímky předním a zadním fotoaparátem současně. Jeden z rozdílů mezi oběma smartphony se bude týkat ochrany proti vodě: Nokia 8 (2018) pravděpodobně získá pouze certifikaci IP54, zatímco Nokia 9 IP67 (což umožňuje používat ji i pod vodou). Audio jack bude u obou zařízení chybět.


Cena Nokia 9

Očekává se, že Nokia 9 bude uvedena na trh ve dvou variantách: jedna se 4 GB RAM a 64 GB interního úložiště, druhá s 6 GB RAM a 128 GB interního úložiště. Očekává se, že cena Nokie 9 bude začínat na zhruba 550 dolarech a stoupne až na 650 dolarů. Na informace o ceně smartphonu v Evropě si budeme muset počkat na prezentaci na veletrhu Mobile World Congress 2018 v Barceloně.