Na Apple iPhone 13 se čeká až dva měsíce


Iphone 13 se prodává jako housky na krámě a dodací lhůty se prodlužují: na modely Pro a Pro Max se čeká až dva měsíce

Jedná se sice o "I" verzi iPhonu 12, ale iPhone 13 se prodává jako housky na krámě a dodací lhůty se znepokojivě prodlužují. Nejnověji to potvrzuje zpráva švýcarské banky Credit Suisse, podle níž si na iPhone 13 (zejména modely 13 Pro a 13 Pro Max) musíte počkat nejméně čtyři týdny, respektive měsíc.

Ve skutečnosti to však může trvat až dvakrát déle: výpočet dodacích lhůt přímo z Apple Store na některých největších světových trzích udává osudné čtyři týdny, Credit Suisse však bere v úvahu pouze online objednávky na oficiálních stránkách Applu. To znamená, že koupě iPhonu 13 jinde, protože třeba vámi vybraný model nebo barva nejsou na webu společnosti Apple aktuálně k dispozici, může značně prodloužit dobu nákupu. Podle Credit Suisse je to způsobeno především nadměrnou poptávkou, což by naznačovalo, že Apple měl pravdu, když předpovídal rekordní prodeje iPhonu 13. To vše je samozřejmě třeba vnímat i v kontextu současného období známé čipové krize. Je to dokonalá bouře a kupci iPhonu 13 jsou přímo uprostřed ní.

Jak dlouho trvá, než si iPhone 13 pořídíte

Provedli jsme několik zkušebních nákupů, abychom se přesvědčili o odhadované době dodání iPhonu 13. Dodání iPhonu 13 mini s kapacitou 128 GB netrvá příliš dlouho a očekává se, že dorazí v týdnu od 22. do 29. října.

Přejdeme-li ke standardnímu iPhonu 13, situace se zkomplikuje a dodací lhůta se prodlouží na 27. října až 4. listopadu. U modelů Pro je situace ještě komplikovanější: u modrého iPhonu 13 Pro s kapacitou 128 GB Sierra je předpokládaný termín dodání 11. až 18. listopadu, u modelu Pro Max je termín stejný.


Vyplatí se nákup na Amazonu?

Mnoho lidí raději nakupuje iPhony na Amazonu, aby využili delší lhůty pro vrácení zboží a spolehli se na příslovečnou záruku amerického e-shopu. U iPhonu 13 Pro Max s kapacitou 128 GB platí, že "obvykle se dodává do 1-2 měsíců".

To samé platí pro iPhoen 13 Pro, zatímco iPhone 13 a iPhone 13 mini jsou k dispozici okamžitě.