Mpeg

Zkratka pro MOving PIKT Experts Group a výrazný m-peg je pracovní skupina ISO. Tento termín také odkazuje na rodinu standardů komprese digitálního videa a formátů souborů vyvinutých skupinou. MPEG obecně produkuje kvalitnější video než konkurenční formáty, jako je Video pro Windows, Indeo a QuickTime. Soubory MPEG dříve v počítačích vyžadovaly pro zpracování MPEG hardwarové dekodéry (kodeky). Dnes však počítače mohou používat pouze softwarové kodeky včetně produktů RealNetworks, QuickTime nebo Windows Media Player.

Algoritmy MPEG komprimují data a vytvářejí malé bity, které lze snadno přenášet a poté dekomprimovat. MPEG dosahuje vysoké rychlosti komprese tím, že ukládá pouze změny z jednoho snímku do druhého namísto každého celého snímku. Video informace jsou poté kódovány pomocí techniky zvané Discrete Cosine Transform (DCT). MPEG používá typ ztrátové komprese, protože některá data jsou odstraněna. Snížení údajů je ale pro lidské oko obecně nepostřehnutelné.

Mezi hlavní standardy MPEG patří následující;

  • MPEG-1: Nejběžnější implementace standardu MPEG-1 poskytují rozlišení videa 352 x 240 při 30 snímcích za sekundu (fps). To produkuje kvalitu videa mírně pod kvalitou běžných videí VCR.
  • MPEG-2: Nabízí rozlišení 720 × 480 a 1280 × 720 při 60 fps, se zvukem v plné kvalitě CD. To je dostačující pro všechny hlavní televizní standardy, včetně NTSC, a dokonce i HDTV. MPEG-2 používají DVD-ROM. MPEG-2 dokáže komprimovat 2hodinové video na několik gigabajtů. Zatímco dekomprese datového proudu MPEG-2 vyžaduje pouze skromný výpočetní výkon, kódování videa ve formátu MPEG-2 vyžaduje podstatně větší výpočetní výkon.
  • MPEG-3: Byl navržen pro HDTV, ale byl opuštěn místo použití MPEG-2 pro HDTV.
  • MPEG-4: Standard algoritmu komprese grafiky a videa, který je založen na technologiích MPEG-1 a MPEG-2 a Apple QuickTime. Soubory MPEG-4 založené na vlnkách jsou menší než soubory JPEG nebo QuickTime, takže jsou určeny k přenosu videa a obrázků v užší šířce pásma a mohou kombinovat video s textem, grafikou a vrstvami 2D a 3D animace. MPEG-4 byl standardizován v říjnu 1998 v dokumentu ISO / IEC 14496. Viz MPEG-4.
  • MPEG-7: Formálně nazývaný rozhraní pro popis multimediálního obsahu poskytuje MPEG-7 sadu nástrojů pro úplný popis multimediálního obsahu. MPEG-7 je navržen tak, aby byl obecný a nebyl zacílen na konkrétní aplikaci.
  • MPEG-21: Zahrnuje Language Expression Language (REL) a Rights Data Dictionary. Na rozdíl od jiných standardů MPEG, které popisují metody kódování komprese, popisuje MPEG-21 standard, který definuje popis obsahu a také procesy pro přístup, vyhledávání, ukládání a ochranu autorských práv k obsahu. Viz MPEG-21.