Jak pořizovat 3D fotografie chytrým telefonem


Pořizování 3D fotografií nevyžaduje žádné speciální technologické nástroje ani výkonné mobilní telefony: stačí používat správné aplikace

Často mluvíme o 3D, což je pojem spojovaný hlavně s nejnovější generací tiskáren, televizí (která zatím moc úspěchů nezaznamenala) a fotografií. Jak byste chtěli vědět, jak pořizovat 3D snímky chytrým telefonem?

Nejprve je důležité vysvětlit, co se rozumí pod pojmem 3D fotografie. Ve skutečnosti vypadají jako běžné dvourozměrné obrázky. Hlavním rysem, který je odlišuje od "tradičního" záběru, je to, že obsahují prvky, které slouží k oklamání lidského oka. Třetí rozměr fotografii přidat nelze. Jediné, co můžete udělat, je vytvořit trojrozměrnou iluzi. Tomu se říká stereoskopie. A to natolik, že k vidění 3D obrazu potřebují oči speciální hledí. A právě nutnost používat brýle zabrzdila televizory i 3D kina.

Jak pořizovat 3D fotografie

Vraťme se k původní otázce. Ačkoli se to může zdát složité, pořizování 3D fotografií pomocí chytrého telefonu je velmi snadné. Především nepotřebujete žádné speciální zařízení. Stačí jakýkoli mobilní telefon. Za druhé, pro připojení k mobilnímu telefonu ani nemusíte kupovat externí optické zařízení - stačí vestavěný fotoaparát. Je zřejmé, že čím vyšší je rozlišení snímače, tím kvalitnější je snímek. Co tedy potřebujete k pořizování 3D fotografií? Stačí si stáhnout ty správné aplikace.


3D Camera

3D Camera je jednou z nejoblíbenějších aplikací pro pořizování 3D fotografií dostupných v systému Android. Aplikace nabízí mnoho možností a vysokou úroveň přizpůsobení. Pomocí aplikace 3D Camera můžete vytvářet animované stereoskopické fotografie, které lze sdílet na sociálních sítích, jako je Facebook, Twitter a Instagram. Aplikace také umožňuje upravovat snímky po jejich pořízení.


Kartonová kamera

Jak už z názvu tušíte, Cardboard Camera je aplikace, kterou má smysl stahovat pouze v případě, že máte Google Cardboard, kartonové hledí pro virtuální realitu od Mountain View. Mezi mnoha funkcemi aplikace je možnost pořizovat fotografie ve 3D. Oproti 3D kameře však Cardboard Camera nepřidává stereoskopický efekt, ale vytváří hluboké obrazy, které lze pomocí prohlížeče virtuální reality navigovat ve všech směrech.

3DSteroid

3DSteroid je velmi podobný 3D kameře. Hlavní funkcí aplikace je, že umožňuje uživatelům pořizovat snímky ve 3D pomocí stereoskopické metody. Uživatelé potřebují 3D prohlížeč, aby si mohli prohlédnout efekt vytvořený aplikací. Existují dvě verze: jedna bezplatná a druhá placená. 3DSteroid Pro nabízí další funkce pro korekci a úpravu obrazu. Pomocí 3DSteroidu můžete také sdílet své fotografie s dalšími aplikacemi.

Fyuse

Fyuse je pravděpodobně jednou z nejlepších aplikací pro pořizování fotografií pomocí 3D technologie. Nejen z "technického" hlediska. Fyuse je také pozoruhodný z hlediska mnoha funkcí, které obsahuje. Aplikace umožňuje uživatelům pohybovat se mezi snímky v úhlu 360 stupňů, a to pouhým posunutím obrazovky nebo nakloněním smartphonu.