Facebook se loučí s Windows 10: oficiální aplikace odstraněna


Facebook se rozhodl odstranit svou aplikaci z online obchodu Windows 10.

Jestliže patříte mezi těch několik málo uživatelů na světě, kteří si chtějí nainstalovat aplikaci Facebook do Windows 10, nemá smysl ji hledat v Microsoft Store: Facebook ji nadobro odstranil. Není to velká ztráta, ale je to velké znamení.

V obchodě Microsoftu nyní zůstaly pouze aplikace Messenger, Messenger Beta a Facebook Watch, které jediné mají ještě smysl. Prakticky nikdo nikdy nepoužíval Facebook ze speciální aplikace ve Windows 10: téměř všichni vždy raději otevírali Facebook z prohlížeče, ať už je to cokoli. Sám Facebook v dřívější komunikaci varoval uživatele, že aplikaci odstraní, a doporučil jim, aby sociální síť používali prostřednictvím prohlížeče. Záměr společnosti Facebook odstranit svou hlavní aplikaci z obchodu Microsoftu tedy visel ve vzduchu již delší dobu.

Facebook se od 28. února loučí s Windows 10

Nedávno společnost svým uživatelům oznámila, že 28. února bude aplikace trvale odstraněna, a tak se také stalo: aplikace zmizela z obchodu Microsoft Store. Podle MSPowerUser Facebook před několika týdny zaslal uživatelům aplikace e-mail, ve kterém jim sdělil, že "tato aplikace přestane fungovat v pátek 28. února 2020. Ke všem svým přátelům a oblíbeným funkcím Facebooku máte stále přístup po přihlášení v prohlížeči na adrese www.facebook.com. Pro co nejlepší zážitek se ujistěte, že používáte nejnovější verzi podporovaných prohlížečů, včetně nového prohlížeče Microsoft Edge."


Windows 10: propadák aplikací

Rozhodnutí společnosti Facebook přichází ve velmi obtížném kontextu pro Microsoft Store: tento online obchod s aplikacemi nikdy nepronikl mezi uživatele, protože, abychom byli spravedliví, samotné aplikace nepronikly. Dnes se většina používání počítače s Windows 10 odehrává prostřednictvím prohlížeče, i když jistě existuje specializovaná aplikace, která umožňuje dělat stejné věci i mimo software pro online prohlížení.

A přesto uživatelé stále dávají přednost prohlížeči, takže i tolik vychvalované aplikace Universal Web Platform se ukázaly jako neúspěšné. Na začátku února společnost Microsoft sama oznámila brzké ukončení monetizačního programu pro tyto aplikace. Kolují také zvěsti o možném rozloučení s Microsoft Store pro verze Windows 10 Business a Education. Zkrátka propadák na všech frontách.


Instagram v PWA

Pokud se to nepodaří UWP, možná se to podaří PWA, progresivním webovým aplikacím, které mají představovat syntézu mezi aplikací a webovou stránkou a které nejsou vázány na konkrétní operační systém jako UWP. Nejnovějším "těžkým" PWA, které se objevilo v Microsoft Store, je Instagram, který kromě streamování obsahu umožňuje také přístup k přímým zprávám.