Co jsou červi a jak se proti nim bránit


Jeden z nejnebezpečnějších a nejhůře odhalitelných malwarů, červ, je virus, jehož hlavní vlastností je schopnost samoreplikace

Ne všechny škodlivé programy, které se dostanou do počítače, jsou viry, i když v běžném použití se tento termín používá pro označení jakékoli počítačové infekce. Správný termín, který by se měl v takových případech používat, je malware, což znamená škodlivý software.

Existují různé typy malwaru, které se liší podle způsobu útoku a škod, které způsobují. Škodlivý software může přepsat systémový kód, odstranit všechny soubory na pevném disku nebo ukrást data z infikovaného zařízení. Škodlivé programy pronikají do počítačů a již několik let také do chytrých telefonů a používají různé triky, aby oklamaly své oběti. Ve většině případů se virus objeví, protože nepozorný uživatel otevře přílohu e-mailu nebo klikne na nebezpečný odkaz. Viry se také liší podle způsobu, jakým se skrývají a především šíří.

Nejnebezpečnějším a nejhůře odhalitelným škodlivým softwarem, když už se jim podaří dostat do systému, jsou červi.

Červ, samoreplikující se červ

Červ je jedním z nejrozšířenějších škodlivých programů, který stejně jako trojské koně vyžaduje nevědomou spolupráci uživatelů. Červ obvykle proniká do počítače prostřednictvím přílohy nebo spustitelného skriptu obsaženého v e-mailové zprávě. Červi se dokáží v systému maskovat a antivirový software, přestože se jedná o cizí programy, je jen obtížně vyhledává.

Hlavní vlastností červa je jeho schopnost se sám replikovat. Cílem každého viru je zasáhnout co nejvíce obětí a červ, pokud infikuje počítač, získá přístup k e-mailům a rozešle několik svých kopií. A to bez nutnosti neúmyslného zásahu uživatele, jako je tomu u jiných virů.

To není vše. Nejsofistikovanější červy mohou hackeři využít k odstranění bezpečnostního systému infikovaného počítače a k instalaci dalšího malwaru. Velmi často se používají k instalaci zadních vrátek, tj. "mezer" v bezpečnostní síti počítače, nebo keyloggerů, tj. programů, které ukládají vše, co se píše na klávesnici.

Červ se také často používá k narušení provozu napadených počítačů a zahlcení sítě LAN požadavky. Tento útok se označuje jako DoS, tedy útok typu Denial of Service.


Jak se bránit

Pro obranu proti červu je třeba přijmout řadu opatření. Jak jsme viděli, virus se šíří především prostřednictvím e-mailu. Proto je velmi důležité věnovat pozornost podezřelým e-mailovým zprávám, neotvírat přílohy a neklikat na nebezpečné odkazy. Nezapomeňte také aktualizovat antivirový program i operační systém.