Co je to displayport (dp)?

DisplayPort (DP) je audio / video (A / V) zobrazovací rozhraní používané k připojení zdroje videa k zobrazovacímu zařízení. Například můžete připojit počítačový monitor k PC pomocí DisplayPort. DisplayPort primárně nahrazuje starší technologie rozhraní, včetně VGA a DVI.

Rozhraní se obvykle nachází na tabletech, notebookech a stolních počítačích a monitorech. Rozhraní displeje je také součástí některých digitálních televizorů, ale je častěji spojováno se zařízeními souvisejícími s výpočetní technikou a digitální spotřební elektronikou (CE).


Specifikace DisplayPort

DisplayPort je vyvíjen konsorciem výrobců počítačů a čipů a standardizován asociací Video Electronics Standards Association (VESA). Specifikace DisplayPort vyžaduje plný A / V výkon (až 8 k při 60 Hz), data SuperSpeed ​​USB (USB 3.1), výkon až 100 W přes jediný kabel, reverzibilní orientaci konektoru a směr kabelu a adaptéry, které podporují HDMI 2.0a a plné 4K UHD rozlišení.

Aktuální verze je DisplayPort 1.4a, publikováno v dubnu 2018. Tato verze definuje nové normativní požadavky a informativní pokyny pro konstrukci komponent a systémů.

Kompatibilita DisplayPort

DisplayPort primárně nahrazuje starší technologie rozhraní. Zatímco novější GPU a elektronická výpočetní zařízení jsou připravena na DisplayPort, rozhraní je zpětně kompatibilní s ostatními rozhraními. To umožňuje majitelům počítačů používat pasivní nebo aktivní adaptér (nazývaný také zástrčkový adaptér nebo kabel adaptéru) k připojení zařízení podporujících DisplayPort ke starším monitorům nebo projektorům pomocí technologií DVI, HDMI a VGA.


DisplayPort versus HDMI

I když mezi HDMI a DisplayPortem může docházet k překrývající se konkurenci, tyto dvě specifikace jsou zcela odlišné a každá má jiné zaměření produktu. Tam, kde je HDMI považováno za de-facto připojení pro systémy domácí zábavy a je na HDTV široce dostupné jako A / V rozhraní, byl vyvinut DisplayPort, aby podporoval vyšší výkonnostní požadavky osobních počítačů, je založen na aktualizované technologii signálu a protokolu.

Apple Mini-DisplayPort (mDP)

Mini DisplayPort je menší verze Apple DisplayPort publikovaná společností Apple a slouží k připojení počítače Mac, který má port Mini DisplayPort, Thunderbolt nebo Thunderbolt 2, k displeji, který používá kabel DVI nebo VGA.