Co je TFTP? (Trivial File Transfer Protocol)

Trivial File Transfer Protocol je technologie, která přenáší soubory mezi síťovými zařízeními, a je zjednodušenou verzí robustnějšího protokolu File Transfer Protocol. TFTP byl vyvinut v 1970. letech pro počítače, které nemají dostatek paměti nebo místa na disku, aby poskytovaly plnou podporu FTP. Dnes se TFTP vyskytuje na spotřebitelských širokopásmových směrovačích a směrovačích komerčních sítí.

Správci domácí sítě používají TFTP k aktualizaci firmwaru routeru, zatímco profesionální správci používají TFTP k distribuci softwaru v podnikových sítích.

Jak funguje TFTP

Stejně jako FTP používá TFTP klientský a serverový software k navázání spojení mezi dvěma zařízeními. Z klienta TFTP lze jednotlivé soubory zkopírovat (nahrát) na server nebo stáhnout ze serveru. Server hostuje soubory a klient požaduje nebo odesílá soubory.

TFTP se při přenosu dat spoléhá na UDP.

TFTP lze také použít ke vzdálenému spuštění počítače a zálohování konfiguračních souborů sítě nebo routeru.

Klientský a serverový software TFTP

Klienti TFTP příkazového řádku jsou zahrnuti v aktuálních verzích systémů Microsoft Windows, Linux a macOS. Klienti TFTP s grafickými rozhraními jsou také k dispozici jako freeware, například TFTPD32, který obsahuje server TFTP. Windows TFTP Utility je dalším příkladem klienta a serveru GUI pro TFTP a existují i ​​další bezplatní klienti FTP.

Microsoft Windows se nedodává se serverem TFTP, ale ke stažení je k dispozici několik bezplatných serverů Windows TFTP. Systémy Linux a macOS používají server TFTTP TFTP, i když ve výchozím nastavení může být zakázán.

Odborníci na sítě doporučují opatrně konfigurovat servery TFTP, aby se předešlo možným bezpečnostním problémům.

Jak používat klienta TFTP v systému Windows

Ve výchozím nastavení není klient TFTP ve Windows povolen. Zapněte jej pomocí appletu Ovládací panely programů a funkcí.

 1. Otevřete Ovládací panely. Jít do Windows Search a hledat řídicí panel.

 2. In řídicí panelvyberte Programy.

 3. vybrat Zapnout funkce systému Windows zapnout nebo vypnout.

  Nebo proveďte volitelné funkce příkaz v příkazovém řádku nebo v dialogovém okně Spustit.

 4. v Windows Funkce dialogové okno vyberte Klient TFTP.

  Možná se budete muset restartovat, aby se změny projevily.

 5. Přístup k TFTP prostřednictvím příkazového řádku pomocí tftp příkaz. Použijte příkaz nápovědy nebo si přečtěte referenční stránku příkazového řádku tftp na webu Microsoftu.

TFTP vs. FTP

Trivial File Transfer Protocol se liší od FTP v těchto klíčových ohledech:

 • Originální verze TFTP přenesly soubory o velikosti až 32 MB. Některé novější servery TFTP toto omezení odstraňují nebo mohou omezit velikost souboru na 4 GB.
 • Na rozdíl od FTP nemá TFTP žádnou funkci přihlášení, takže nevyzývá k zadání uživatelského jména a hesla. Nepoužívejte TFTP ke sdílení citlivých souborů - tyto soubory nemůžete chránit ani auditovat přístup k těmto souborům.
 • Výpis, přejmenování a mazání souborů přes TFTP není obvykle povolen.
 • TFTP používá k navázání síťového připojení port UDP 69, zatímco FTP používá porty 20 a 21 TCP.

Protože je TFTP implementován pomocí UDP, obecně funguje pouze v lokálních sítích.