Co je RFID?

Technologie RFID (vysokofrekvenční identifikace) přenáší signály, které identifikují položku, ke které je připojena. Technologie RFID se obvykle nazývá značka nebo čip. Velikost štítků se může lišit a čipy implantované do zvířat nebo lidí jsou obvykle malé.


Rozdíl mezi RFID a čárovými kódy

Technologie RFID byla porovnána s funkcí, kterou čárové kódy plní, ale liší se od čárových kódů svou flexibilitou. Vzhledem k tomu, že RFID vyzařuje rádiové vlny, lze jej sledovat, aniž by byl viděn nebo skenován (jak musí být čárové kódy). To může zefektivnit výrobu, protože zboží přichází do skladu nebo do dílny a musí být sledováno a spravováno (ale nepotřebujete jeden malý čárový kód naskenovaný přesně na správném místě). Technologie RFID lze také číst na mnohem větší vzdálenosti než čárové kódy.

Jak technologie RFID funguje

U RFID se pro přenos signálů používá elektromagnetická nebo elektrostatická vazba v RF (vysokofrekvenční) části elektromagnetického spektra. Systém RFID se skládá z antény a transceiveru, který čte vysokofrekvenční frekvenci a přenáší informace do zpracovatelského zařízení (čtečky) a transpondéru nebo RF tagu, který obsahuje RF obvody a informace, které mají být přenášeny. Anténa poskytuje prostředky pro integrovaný obvod k přenosu jeho informací do čtečky, která převádí rádiové vlny odražené zpět od štítku RFID na digitální informace. Tato data pak mohou být předána do počítačů, které je mohou analyzovat.

Společnost rozsah čtení RFID tagu určuje, jak velkou vzdálenost může signál překonat, než bude nečitelný.

V systémech RFID se značky dodávají ve dvou různých typech. Pasivní štítky používají k přenosu svého signálu vysokofrekvenční frekvenci ze čtečky. Nemají vlastní čtečku a jejich rozsah čtení je relativně krátký. Pasivní tagy obvykle mají svá data trvale vypálena do tagu, když je vytvořen, i když některá mohou být přepsána.

Aktivní značky jsou propracovanější. Mají své vlastní čtečky a mohou přenášet mnohem více dat. Mají také mnohem větší čtecí rozsah než pasivní značky.


RFID systémy

Systémy RFID jsou užitečné ve většině průmyslových odvětví, kde je nutná jedinečná forma identifikace, od automobilové výroby až po maloobchod. Štítky mohou obsahovat jednoduché informace, například jméno a adresu majitele zvířete, nebo složitější podrobnosti, například pokyny pro montáž automobilu.

  • Montáž vozidla: Jak již bylo zmíněno výše, systémy RFID mohou výrobcům říci, jaký by měl být další krok montáže, když se jednotlivé díly pohybují linkou.
  • Správa položek: Položky lze ve výrobním průmyslu přesně sledovat a spravovat při jejich odesílání i při cestování.
  • Nemocnice: Systémy RFID lze použít ke sledování pacientů a správě přístupu do oblastí s omezeným přístupem k nemocnicím a určitým lékům, stejně jako ke kritickému vybavení.
  • Označování zvířat: Označování zvířat umožňuje majitelům snadněji je najít, pokud jsou ztraceni. Sledování hospodářských zvířat pomáhá zemědělcům řídit jejich polohu a zdraví. Data v čipech RFID mohou zaznamenávat jejich anamnézu a další podrobnosti. To může být užitečné také při přepravě a prodeji zvířat.
  • Inventář: RFID v maloobchodních prodejnách nabízí sledování zásob v reálném čase, které společnostem umožňuje sledovat a kontrolovat aktuální zásobu.

RFID implantáty

Technologie RFID může být také vložena do lidského těla ve formě čipu. Mnoho lidí to již udělalo, první byl vědec Kevin Warwick na konci 1990. let. Tisíce Švédů také získaly RFID implantáty.

RFID čipové implantáty vysílají rádiové frekvence, které interagují s určitými systémy. Uživatelé mohli otevřít dveře, aniž by se jich dotkli, pokud se jejich čip připojí k tomuto dveřnímu systému. Ačkoli technologie RFID dosud nedosáhla tohoto bodu, uživatelé by je mohli v ideálním případě někdy použít k platbě za zboží a k předložení řidičského průkazu nebo karty pojištění. Standardní čipy RFID ještě nemohou uchovávat nebo zpracovávat toto množství dat. Ale nakonec by se mohla vyvinout technologie RFID, která by nositelům umožnila přenášet zabezpečené informace pouze v čipu na paži.

Zabezpečení RFID

Někteří lidé se obávají, že čipové implantáty umožní vládám nebo jiným organizacím sledovat jejich nositele. V současné době signály RFID nevysílají dostatečně daleko pro sledování na velké vzdálenosti, i když jejich kapacita signálu se mohla s vylepšováním technologie měnit. V současné době nemají ani moc výpočetního výkonu, i když by se mohly rozvíjet i jejich schopnosti. Někteří se také obávají, že by mohly být napadeny jejich osobní údaje shromážděné na malém čipu v jejich paži nebo ruce.

RFID čipové implantáty ještě nejsou běžné, ale v příštích několika letech by mohly být standardizovány.